| Make | Western Star |
|---|---|
| Model | All Series |
| Year | 2002, 2003 |
| OEM Number | ET210L-25237C |
| Cross Reference | 03-3318, 03-3333E, 125079, 1401207, 1402006, 2509450C91, 300-1104, 300-7189, 301-1104, 3096305, 402194, 4379RD5112180, 50-1011, 525846, 5266, 75R7322, 967021, ABP N83 304141, ABPN8304141T, ABPN83304141, E-801515, ET210L-25236C, ET210L-25237C, ET210L25237C, K318-137-6, LC2120, PTAC5266, RD5112180P, RDHRD5112180P, ZGG705028 |
NEW YORK 12V 2GRV Compressor ET210L-25237C, 2509450C91, 3096305, 4379-RD5112180 (1401207)
$277.00
CCI Comp 2 gr 6” 12V 2 wire
AC Parts Number: 1401207
OEM Number: ET210L-25237C
In stock
SKU: 1401207
Category: York Style Tube-O Head
| A-B Distance | 1-3/4'' X 2-1/4'' |
|---|---|
| AC Parts Number | 1401207 |
| Air Source | 5266 |
| Application | Multi Fit Applications |
| Belt Type | Two 1/2'' Belts |
| Clutch Diameter | 6'' |
| Comp. Displacement (ci) | 10 c.i. |
| Cross Reference | 03-3318, 03-3333E, 125079, 1401207, 1402006, 2509450C91, 300-1104, 300-7189, 301-1104, 3096305, 402194, 4379RD5112180, 50-1011, 525846, 5266, 75R7322, 967021, ABP N83 304141, ABPN8304141T, ABPN83304141, E-801515, ET210L-25236C, ET210L-25237C, ET210L25237C, K318-137-6, LC2120, PTAC5266, RD5112180P, RDHRD5112180P, ZGG705028 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Factory Oil Charge | 14 oz oil |
| Fitting Port Position | LH SUCTION |
| Fitting Style | Tube-O 1 x 14 |
| Head Type | TUBE-O |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Western Star |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | ET210L-25237C |
| Model | All Series |
| Mount Type | Clutch has keyed shaft |
| No. Comp. Cylinders | 2 cyl |
| No. of Grooves | 2 groove |
| Note | Tcci York Compressor with Clutch 2 gr 6'' 12V 2 wire |
| O-Ring #1 | |
| OEM Number | ET210L-25237C |
| Oil Type | PAG100 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R12/R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-3412 |
| Replacement Compressor | |
| Rotation | CW/CCW |
| Shaft Type | Keyed shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Metripack |
| Year | 2002, 2003 |

