| Make | Navistar |
|---|---|
| Model | 4000 Series, 8000 Series |
| Year | 2001, 2002 |
| OEM Number | 1653480-C91 |
| Cross Reference | 02-0802, 024-21942, 024-25411, 124032, 1399013, 14191, 14262, 1501028, 1653480-C91, 1653480-C92, 1653480C91, 1653480C92, 200-1020, 22-10528, 250-2855, 2592001-C91, 2592001C91, 2597639-C91, 2597639C91, 274262, 47931, 508888, 51-3006, 5131, 650543, 948262, 948440, ABP N83 303051, ABP N83 303221, ABP N83 303341, ABP N83 303531, ABP N83 303531T, ABPN83303051, ABPN83303221, ABPN83303341, ABPN83303531, ABPN83303531T, E-802543, KA1095, MAM-13, MAM-13402, PTAC5131, RF94556505804, ZGG14191 |
YORK STYLE – Clutch 1GR 6″ 12V (1501028)
$120.00
Clutch – CCI York 1 gr, 12V
AC Parts Number: 1501028
OEM Number: 1653480-C91
In stock
SKU: 1501028
Category: York Style Clutches
| A-B Distance | 2-3/4'' |
|---|---|
| AC Parts Number | 1501028 |
| Air Source | 5131 |
| Application | T/CCI Compressor parts |
| Belt Type | 1/2'' Belt |
| Cross Reference | 02-0802, 024-21942, 024-25411, 124032, 1399013, 14191, 14262, 1501028, 1653480-C91, 1653480-C92, 1653480C91, 1653480C92, 200-1020, 22-10528, 250-2855, 2592001-C91, 2592001C91, 2597639-C91, 2597639C91, 274262, 47931, 508888, 51-3006, 5131, 650543, 948262, 948440, ABP N83 303051, ABP N83 303221, ABP N83 303341, ABP N83 303531, ABP N83 303531T, ABPN83303051, ABPN83303221, ABPN83303341, ABPN83303531, ABPN83303531T, E-802543, KA1095, MAM-13, MAM-13402, PTAC5131, RF94556505804, ZGG14191 |
| Diameter (in.) | |
| Dimensions | 3 × 8 × 8 in |
| Diode Protection | None |
| Length | 3" |
| Make | Navistar |
| manufacturer # | |
| Model | 4000 Series, 8000 Series |
| Model & Parts | 8000 Series 5131 |
| No. of Grooves | 1 groove |
| OEM Number | 1653480-C91 |
| product name | Compressor Clutch Assy. |
| Shaft Type | Keyed shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 8 lbs |
| Wire Type | 1 Wire IHC Plug |
| Year | 2001, 2002 |

