| Make | Freightliner |
|---|---|
| Model | FLD120 |
| Year | 2001 |
| OEM Number | 024-25241 |
| Cross Reference | 02-3416, 024-25241, 024-25242, 1000139285, 124045, 1312003, 1380004, 14565, 1501027, 200-1305, 22-11304, 22-11304-AM, 250-2874, 402185, 51-3153, 5129, 520636, 522583, 61103-0055, 650867, 75R0522, 948448, ABP N83 303127, ABP N83 303187, ABP N83 303297, ABPN83303127, ABPN83303187, ABPN83303297, BSM303127, E-802551, E-802597, IMXA3292, K332-59-7, KA14000, KA1535, KA15350, MAE-MG07, MAN-030S, PTAC5129, RF1381000634, ZGG19323 |
YORK STYLE Clutch 6 Grooves 12V with 2 Wire Plug and Diode 024-25241, 024-25242, 402185 (1501027)
$114.40
Clutch – CCI York 6 gr, 12V,
AC Parts Number: 1501027
OEM Number: 024-25241
Engine: Cat C15
In stock
SKU: 1501027
Category: York Style Clutches
Frequently bought together
| A-B Distance | 2-1/8'' Ctr |
|---|---|
| AC Parts Number | 1501027 |
| Air Source | 5129 |
| Application | T/CCI Compressor parts |
| Belt Type | Serpentine |
| Cross Reference | 02-3416, 024-25241, 024-25242, 1000139285, 124045, 1312003, 1380004, 14565, 1501027, 200-1305, 22-11304, 22-11304-AM, 250-2874, 402185, 51-3153, 5129, 520636, 522583, 61103-0055, 650867, 75R0522, 948448, ABP N83 303127, ABP N83 303187, ABP N83 303297, ABPN83303127, ABPN83303187, ABPN83303297, BSM303127, E-802551, E-802597, IMXA3292, K332-59-7, KA14000, KA1535, KA15350, MAE-MG07, MAN-030S, PTAC5129, RF1381000634, ZGG19323 |
| Diameter (in.) | |
| Dimensions | 3 × 8 × 8 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Engine | Cat C15 |
| Length | 3" |
| Make | Freightliner |
| manufacturer # | |
| Model | FLD120 |
| No. of Grooves | 6 groove |
| Note | Cat C15 |
| Notes | |
| OEM Number | 024-25241 |
| product name | Compressor Clutch Assy. |
| Shaft Type | Keyed shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 8 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Metripack |
| Year | 2001 |

