| Make | Kenworth |
|---|---|
| Model | T600 |
| Year | 2001, 2002, 2003, 2004 |
| OEM Number | ET210L-25073C |
| Cross Reference | 03-3033E, 03-3317, 125078, 1401203, 1402004, 1411013, 1411014, 210L-25073C, 2509449-C91, 2509449C91, 2509454-C91, 2509454C91, 300-1100, 300-7188, 301-1100, 304101T, 3095830, 3949479, 402192, 488-25007C, 488-25030C, 488-25053, 48825073C, 50-1010, 525743, 5262, 688-21572, 75R7312, 967019, ABP N83 304101, ABPN83-304101, ABPN83304101, CFC 688-21946C, CFC ET210L-25150S, CFC688-21946C, CFC68821946C, CFCET210L-25150S, E-801513, ER210L-25150, ET210L-21887C, ET210L-25007C, ET210L-25053, ET210L-25053C, ET210L-25150, ET210L-25150S, ET210L-25248C, ET210L-25407C, ET210L25073C, K318-119-2, K318-137-3, LC1080, LC1105, LC1135, LC1140, N83-304101T, N83304101T, PTAC5262, RF999999654, T210L-25073C, ZGG705026 |
NEW YORK STYLE Compressor ET210L-25073C, 22-44082-000, ET210L-25150 (1401203)
$347.00
CCI Comp 2 gr 6” 12V 1 wire
In stock
| A-B Distance | 1-3/4'' X 2-1/4'' |
|---|---|
| AC Parts Number | 1401203 |
| Air Source | 5262 |
| Application | Multi Fit Applications |
| Belt Type | Two 1/2'' Belts |
| Clutch Diameter | 6'' |
| Comp. Displacement (ci) | 10 c.i. |
| Cross Reference | 03-3033E, 03-3317, 125078, 1401203, 1402004, 1411013, 1411014, 210L-25073C, 2509449-C91, 2509449C91, 2509454-C91, 2509454C91, 300-1100, 300-7188, 301-1100, 304101T, 3095830, 3949479, 402192, 488-25007C, 488-25030C, 488-25053, 48825073C, 50-1010, 525743, 5262, 688-21572, 75R7312, 967019, ABP N83 304101, ABPN83-304101, ABPN83304101, CFC 688-21946C, CFC ET210L-25150S, CFC688-21946C, CFC68821946C, CFCET210L-25150S, E-801513, ER210L-25150, ET210L-21887C, ET210L-25007C, ET210L-25053, ET210L-25053C, ET210L-25150, ET210L-25150S, ET210L-25248C, ET210L-25407C, ET210L25073C, K318-119-2, K318-137-3, LC1080, LC1105, LC1135, LC1140, N83-304101T, N83304101T, PTAC5262, RF999999654, T210L-25073C, ZGG705026 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Factory Oil Charge | 14 oz oil |
| Fitting Port Position | LH SUCTION |
| Fitting Style | Tube-O 1 x 14 |
| Head Type | TUBE-O |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Kenworth |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | ET210L-25073C |
| Model | T600 |
| Mount Type | Clutch has keyed shaft |
| No. Comp. Cylinders | 2 cyl |
| No. of Grooves | 2 groove |
| Note | K318-137-3 |
| Notes | |
| O-Ring #1 | |
| OEM Number | ET210L-25073C |
| Oil Type | PAG100 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R12/R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-3402 |
| Replacement Compressor | |
| Rotation | CW/CCW |
| Shaft Type | Keyed shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 1 wire Weatherpack |
| Year | 2001, 2002, 2003, 2004 |

