| Make | Freightliner, Kenworth, Navistar |
|---|---|
| Model | 4000 Series, 8000 Series, FLD120, T600 |
| Year | 2001, 2002, 2003 |
| OEM Number | T210L-21160 |
| Cross Reference | 001006, 001116, 01-05042, 020013, 03-3002E, 03-3102E, 03-3302, 033002E, 033302, 0586, 0587, 1-4891, 1-9063, 1-9072, 1-9254, 10000801, 10000805, 10000815, 1026088M91, 10302011, 10302020, 10302091, 12301919, 125061, 125062, 125063, 1401199, 1402002, 1402013, 1411002, 142111, 142111NEW, 142125, 142125NEW, 142138, 142138C, 142139, 1520611, 1520614, 1520718, 152112, 1522113, 1522115, 1529, 1676832C91, 1685127-C91, 1685127C91, 1685130-C91, 1685130C91, 1924004C1, 20-10330, 20-10330-AM, 20-10330-G, 20-10330G, 20-10337, 2000820-C91, 2000820C91, 2010330, 2010330AM, 2010330G, 2010330R, 2010331AM, 2010331G, 2010331R, 2042N, 2044, 2044N, 206RD34, 22-41170-000, 2241170000, 2502459-C91, 2502459C91, 25149, 25150, 253102, 258114, 2685996, 273102, 300-1000, 300-1001, 300-7170, 300-7171, 300-7172, 3007120, 3007170, 3007171, 3007172, 301-1000, 304005, 3949850, 402762, 402887, 403102, 417887-C93, 417887C93, 468323-C91, 468323C91, 488-21001, 488-21097, 488-21160, 488-21909, 488-25063, 48821001, 48821097, 48821909, 50-1000, 50-1050, 505-320, 5216, 5247, 5256, 525742, 5511425, 5511427, 554712-C91, 554712C91, 57022, 57064, 57073, 58022, 58064, 618056, 618064, 6511425, 6511427, 67056, 67064, 68056, 68064, 688-21946, 7511425, 7511427, 75R2760, 75R7200, 75R7240, 75R7260, 75R7270, 75R7290, 793-25150, 80417494, 961102, A141060, ABN83-304061, ABP N83 304031, ABP N83 304061, ABPN83304031, ABPN83304061, ABPN83304081, ABPN83304101T, AH17726, C1640, C1640R, C176R, C180, C756, C784, C784R, CFC ET210L-25150S, CFC/ET210L-25150S, CFCET210L25150S, CO0024V, CO3002A, D2NN-19D623A, D3NN-19D623A, D4FZ-19703B, D6NN-19D623A, D9ZZ-19V703A, D9ZZ19V703A, E-801512, ER210L-25150, ER210L25149, ET210L 25150, ET210L-12510, ET210L-21097, ET210L-21909, ET210L-25063, ET210L-25150S, ET210L25150, ET210L25150S, F7HS-19D629AA, F7HS19D629AA, K318-119, K318-119-3, K318-137-2, K318-149-2, K319-137-3, LC1010, LC1015, LC1020, LC1130, LC2100, LC2120, PTAC5216, PTAC5247, PTAC5256, RD-5-8061-0, RD580610, RF82301227, RF999991127, T210-21160, T210L-21160, T210L21160, TEM253102, TEM258114, TEM273102, ZGG14891, ZGG19254 |
NEW York Style Compressor ET210L-25150 – 1676832-C91, 1685127-C91 (1401199)
$279.00
CCI Comp ET210L Tube-O
In stock
| AC Parts Number | 1401199 |
|---|---|
| Air Source | 5256 |
| Application | Multi Fit Applications |
| Belt Type | w/o CLUTCH |
| Clutch Diameter | w/o CLUTCH |
| Comp. Displacement (ci) | 10 c.i. |
| Cross Reference | 001006, 001116, 01-05042, 020013, 03-3002E, 03-3102E, 03-3302, 033002E, 033302, 0586, 0587, 1-4891, 1-9063, 1-9072, 1-9254, 10000801, 10000805, 10000815, 1026088M91, 10302011, 10302020, 10302091, 12301919, 125061, 125062, 125063, 1401199, 1402002, 1402013, 1411002, 142111, 142111NEW, 142125, 142125NEW, 142138, 142138C, 142139, 1520611, 1520614, 1520718, 152112, 1522113, 1522115, 1529, 1676832C91, 1685127-C91, 1685127C91, 1685130-C91, 1685130C91, 1924004C1, 20-10330, 20-10330-AM, 20-10330-G, 20-10330G, 20-10337, 2000820-C91, 2000820C91, 2010330, 2010330AM, 2010330G, 2010330R, 2010331AM, 2010331G, 2010331R, 2042N, 2044, 2044N, 206RD34, 22-41170-000, 2241170000, 2502459-C91, 2502459C91, 25149, 25150, 253102, 258114, 2685996, 273102, 300-1000, 300-1001, 300-7170, 300-7171, 300-7172, 3007120, 3007170, 3007171, 3007172, 301-1000, 304005, 3949850, 402762, 402887, 403102, 417887-C93, 417887C93, 468323-C91, 468323C91, 488-21001, 488-21097, 488-21160, 488-21909, 488-25063, 48821001, 48821097, 48821909, 50-1000, 50-1050, 505-320, 5216, 5247, 5256, 525742, 5511425, 5511427, 554712-C91, 554712C91, 57022, 57064, 57073, 58022, 58064, 618056, 618064, 6511425, 6511427, 67056, 67064, 68056, 68064, 688-21946, 7511425, 7511427, 75R2760, 75R7200, 75R7240, 75R7260, 75R7270, 75R7290, 793-25150, 80417494, 961102, A141060, ABN83-304061, ABP N83 304031, ABP N83 304061, ABPN83304031, ABPN83304061, ABPN83304081, ABPN83304101T, AH17726, C1640, C1640R, C176R, C180, C756, C784, C784R, CFC ET210L-25150S, CFC/ET210L-25150S, CFCET210L25150S, CO0024V, CO3002A, D2NN-19D623A, D3NN-19D623A, D4FZ-19703B, D6NN-19D623A, D9ZZ-19V703A, D9ZZ19V703A, E-801512, ER210L-25150, ER210L25149, ET210L 25150, ET210L-12510, ET210L-21097, ET210L-21909, ET210L-25063, ET210L-25150S, ET210L25150, ET210L25150S, F7HS-19D629AA, F7HS19D629AA, K318-119, K318-119-3, K318-137-2, K318-149-2, K319-137-3, LC1010, LC1015, LC1020, LC1130, LC2100, LC2120, PTAC5216, PTAC5247, PTAC5256, RD-5-8061-0, RD580610, RF82301227, RF999991127, T210-21160, T210L-21160, T210L21160, TEM253102, TEM258114, TEM273102, ZGG14891, ZGG19254 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Factory Oil Charge | 10 oz oil |
| Fitting Port Position | LH SUCTION |
| Fitting Style | 1''-14 |
| Head Type | TUBE-O |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Freightliner, Kenworth, Navistar |
| Manufacturer | T/CCI (York Style) |
| manufacturer # | T210-21160 |
| Model | 4000 Series, 8000 Series, FLD120, T600 |
| Mount Type | Clutch has keyed shaft |
| No. Comp. Cylinders | 2 cyl |
| Note | York Style |
| Notes | |
| O-Ring #1 | |
| OEM Number | T210L-21160 |
| Oil Type | PAG100 |
| product name | Compressor |
| Refrigerant Type | R12/R134a |
| Replacement Clutch Assy. | w/o CLUTCH |
| Replacement Head Assy | NSS |
| Rotation | CW/CCW |
| Shaft Type | Keyed shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | None |
| Year | 2001, 2002, 2003 |

