| Make | Freightliner, Sterling |
|---|---|
| Model | 9500 Series, Classic, M2 – 106/112 Models |
| Year | 2000, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 |
| OEM Number | 4734-6880 |
| Cross Reference | 02-0601, 02-3468, 1201046, 123957, 22-04417, 230-1804, 250-2363, 3099389, 3948140, 4417-9931, 4667-9931, 4705-9931, 4734-6880, 4734-9931, 501-283, 51-3653, 5137, 75R1842, ABP N83 303207, ABP N83 303267, ABP N83 303387, ABP N83 303397, ABP N83 303600, ABP N83 303605, ABP N83 304495, ABPN83 303037, ABPN83303207, ABPN83303267, ABPN83303387, ABPN83303397, ABPN83303600, ABPN83303605, ABPN83304495, N83-303407, PTAC5137, RD-5-10760-0P |
NEW Sanden Clutch S709/7H15 Poly 8 12V with Double Wire Coil 4734-6880 (1201046)
$141.25
Clutch – SD7 8 gr 119mm, 12V
AC Parts Number: 1201046
OEM Number: 4734-6880
In stock
SKU: 1201046
Category: Sanden Clutches
| AC Parts Number | 1201046 |
|---|---|
| Air Source | 5137 |
| Application | Sanden Compressor parts |
| Belt Type | Serpentine |
| Cross Reference | 02-0601, 02-3468, 1201046, 123957, 22-04417, 230-1804, 250-2363, 3099389, 3948140, 4417-9931, 4667-9931, 4705-9931, 4734-6880, 4734-9931, 501-283, 51-3653, 5137, 75R1842, ABP N83 303207, ABP N83 303267, ABP N83 303387, ABP N83 303397, ABP N83 303600, ABP N83 303605, ABP N83 304495, ABPN83 303037, ABPN83303207, ABPN83303267, ABPN83303387, ABPN83303397, ABPN83303600, ABPN83303605, ABPN83304495, N83-303407, PTAC5137, RD-5-10760-0P |
| Diameter (mm) | 119mm |
| Dimensions | 3 × 8 × 8 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Length | 3" |
| Make | Freightliner, Sterling |
| Model | 9500 Series, Classic, M2 – 106/112 Models |
| No. of Grooves | 8 groove |
| OEM Number | 4734-6880 |
| product name | Compressor Clutch Assy. |
| Shaft Type | Keyed shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 8 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Metripack |
| Year | 2000, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 |

