| Make | Navistar |
|---|---|
| Model | 4000 Series, 5000 Series, 8000 Series, 9000 Series, HX |
| Year | 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 |
| OEM Number | 1676787-C1 |
| Cross Reference | 1000025028, 1000250288, 11-0820, 11-0843, 128177, 1373, 14-5558, 1492, 1616787-C1, 1616787C1, 1676787-C1, 1676787C1, 2213007, 2601262, 2614390-C1, 29-30135, 318118, 3949285, 404338, 650204, 71R6181, 850-8409, 912-1110, ABP N83 318000, ABPN83318000, BB1390, BB13900, BSM318000, E-807355, PTAC1373, PTAC1492, RF999991192 |
High Pressure Switch Normally Open for IHC/Navistar 3949285, 1676787-C1 (2601262)
$29.50
Switch – Pressure
AC Parts Number: 2601262
OEM Number: 1676787-C1
In stock
SKU: 2601262
Category: Normally Open - High Pressure
| AC Parts Number | 2601262 |
|---|---|
| Air Source | 1492 |
| Application | Navistar Trucks |
| Cross Reference | 1000025028, 1000250288, 11-0820, 11-0843, 128177, 1373, 14-5558, 1492, 1616787-C1, 1616787C1, 1676787-C1, 1676787C1, 2213007, 2601262, 2614390-C1, 29-30135, 318118, 3949285, 404338, 650204, 71R6181, 850-8409, 912-1110, ABP N83 318000, ABPN83318000, BB1390, BB13900, BSM318000, E-807355, PTAC1373, PTAC1492, RF999991192 |
| Dimensions | 6 × 4 × 4 in |
| Fitting Style | Metric |
| Fitting Thread Size | Female M10-1.25 |
| Height | 4 |
| Length | 6 |
| Make | Navistar |
| Model | 4000 Series, 5000 Series, 8000 Series, 9000 Series, HX |
| Note | 2 Pin |
| OEM Number | 1676787-C1 |
| product name | Switch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Type (Parts) | High Pressure Switch |
| Type of Operation | N.O. Close-375psi Open-205psi |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Weight | 3 lbs |
| Wire Type | for Pigtail use 11-3105 |
| Year | 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 |

