| Make | Mack |
|---|---|
| Model | Granite - CV models, Vision - CX Models |
| Year | 2004, 2005, 2006, 2007 |
| OEM Number | 85119605, 206RD51M |
| Cross Reference | 03-1200, 031200, 10360401, 10364351, 1101309, 124540, 14-SD4883, 1401397, 14SD4883NC, 14SD4883NEW, 15-3236, 20-04883, 2004883AM, 20514024, 206RD51M, 206RD51MREVB, 2248414000, 225841400, 25172868, 2658478175, 300-4427, 330-2540, 4883, 50-5262, 5339, 5512186, 6512186, 7512186, 85119605, 975661, 97597, 98597, ABP N83 304943, ABPN83304943, ACC3540, C1952, CO2146CA, LE4883, M6X0062, PTAC5339, RD-5-11352-0P, RD5113520P, RF999994139, SD4883, TEM975661 |
NEW Original Sanden Compressor SD7H15 Model No. 4883, 2658478175 (1101309)
$319.00
Sanden STD Comp 6 gr 125mm
In stock
| AC Parts Number | 1101309 |
|---|---|
| Additional Description | QCC Compressor |
| Air Source | 5339 |
| Application | Mack/Volvo Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 125mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 03-1200, 031200, 10360401, 10364351, 1101309, 124540, 14-SD4883, 1401397, 14SD4883NC, 14SD4883NEW, 15-3236, 20-04883, 2004883AM, 20514024, 206RD51M, 206RD51MREVB, 2248414000, 225841400, 25172868, 2658478175, 300-4427, 330-2540, 4883, 50-5262, 5339, 5512186, 6512186, 7512186, 85119605, 975661, 97597, 98597, ABP N83 304943, ABPN83304943, ACC3540, C1952, CO2146CA, LE4883, M6X0062, PTAC5339, RD-5-11352-0P, RD5113520P, RF999994139, SD4883, TEM975661 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Vertical |
| Fitting Style | Male Insert O-Ring #8 & #10 |
| Head Type | JD |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Mack |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | 4883 |
| Model | Granite – CV models, Vision – CX Models |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 6 groove |
| Note | Compressor, NEW Original Sanden # 4883 |
| O-Ring #1 | |
| O-Ring #2 | |
| OEM Number | 85119605, 206RD51M |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4092 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | NSS |
| Replacement Head Assy | NSS |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2004, 2005, 2006, 2007 |





