| Make | Navistar |
|---|---|
| Model | 5000 Series, HV, LT, Prostar, RH |
| Year | 2008, 2009, 2010, 2011, 2011 - Early, 2011 - Late, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 |
| OEM Number | 3808548-C1 |
| Cross Reference | 1101260, 54720, 03-3813, 033813, 124489, 168531, 20-04720, 300-4384, 3004384, 330-2390, 33813, 3808548-C1, 3808548C1, 3808548C2, 4720, 54720, 598338, 6512994, 7812994, C2883, PTAC54720 |
Sanden Compressor, New Original OE Sanden Model No. 4720, 3808548-C1 Navistar Truck (1101260)
$419.00
Sanden STD Comp 8 gr 119mm
AC Parts Number: 1101260
OEM Number: 3808548-C1
Engine: A26 International
In stock
SKU: 1101260
Category: Sanden Compressors
| AC Parts Number | 1101260 |
|---|---|
| Additional Description | QCC Super HD style Compressor |
| Air Source | 54720 |
| Application | Navistar Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 119mm |
| Comp. Displacement (ci) | 13 cu.in. |
| Cross Reference | 1101260, 54720, 03-3813, 033813, 124489, 168531, 20-04720, 300-4384, 3004384, 330-2390, 33813, 3808548-C1, 3808548C1, 3808548C2, 4720, 54720, 598338, 6512994, 7812994, C2883, PTAC54720 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Engine | A26 International |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Horizontal |
| Fitting Style | Rear Navistar Special Pad |
| Head Type | 4347 |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Navistar |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | 4720 |
| Model | 5000 Series, HV, LT, Prostar, RH |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | A26 International |
| OEM Number | 3808548-C1 |
| Oil Type | PAG100 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0601 |
| Replacement Head Assy | 03-6555 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2008, 2009, 2010, 2011, 2011 – Early, 2011 – Late, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 |





