| Make | Volvo |
|---|---|
| Model | VHD Series, VN Series |
| Year | 2001, 2002 |
| OEM Number | 4627 ; 4896 |
| Cross Reference | 1101220, 5709, 8164872, 01-05627, 03-3490, 031611, 033490, 10364051, 1401108, 1401331, 1401343, 1401375, 1521822, 1691745-C91, 1691745C91, 18-00093-00, 18882609, 20-10071, 20-10080, 2004393, 20370291, 2041756, 204627, 2179N, 300-4189, 3004189, 330-1824, 3946616, 402838, 405104, 4379RD571200, 4627, 4663, 4663SAN, 4779, 4896SAN, 50-5450, 501-225A, 509435, 525723, 5727, 57700, 58700, 61104-3202, 61104-3411, 611043202, 611043411, 618700, 75R81692, 75R8422, 7813084, 8164872, 85104468, 85119563, 9515, 967212, ABP N83 304125, ABP N83 304283, ABP N83 304312, ABP N83 304382, ABPN83304125, ABPN83304283, ABPN83304312, ABPN83304382, ABPN83304674, ACC2824, C2015, C2890, CO2016CAB, E-801177, F696002233, LE1145, PTAC5709, PTAC5727, RD-5-7120-0P, RD5102760P, RD5113470P, RD571200P, TEM967212, ZGG19296 |
NEW Original Sanden Compressor SD7H15, model. No. 4627, 4779 (1101220)
$330.00
Sanden STD Comp 2 gr 125mm
In stock
| AC Parts Number | 1101220 |
|---|---|
| Additional OE Sanden # | 9515 |
| Air Source | 5727 |
| Application | Multi Fit Applications |
| Belt Type | Two 1/2'' Belts |
| Clutch Diameter | 125mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101220, 5709, 8164872, 01-05627, 03-3490, 031611, 033490, 10364051, 1401108, 1401331, 1401343, 1401375, 1521822, 1691745-C91, 1691745C91, 18-00093-00, 18882609, 20-10071, 20-10080, 2004393, 20370291, 2041756, 204627, 2179N, 300-4189, 3004189, 330-1824, 3946616, 402838, 405104, 4379RD571200, 4627, 4663, 4663SAN, 4779, 4896SAN, 50-5450, 501-225A, 509435, 525723, 5727, 57700, 58700, 61104-3202, 61104-3411, 611043202, 611043411, 618700, 75R81692, 75R8422, 7813084, 8164872, 85104468, 85119563, 9515, 967212, ABP N83 304125, ABP N83 304283, ABP N83 304312, ABP N83 304382, ABPN83304125, ABPN83304283, ABPN83304312, ABPN83304382, ABPN83304674, ACC2824, C2015, C2890, CO2016CAB, E-801177, F696002233, LE1145, PTAC5709, PTAC5727, RD-5-7120-0P, RD5102760P, RD5113470P, RD571200P, TEM967212, ZGG19296 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | None |
| Engine | Cummins ISM |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Vertical |
| Fitting Style | Male Insert O-Ring #8 & #10 |
| Head Type | JDA |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Volvo |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | 4627 |
| Model | VHD Series, VN Series |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 2 groove |
| Note | Cummins ISM |
| Notes | |
| O-Ring #1 | |
| O-Ring #2 | |
| OEM Number | 4627 ; 4896 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4663 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-3063 |
| Replacement Head Assy | 03-6533 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 1 Wire Male Packard #12065171 |
| Year | 2001, 2002 |





