| Make | Volvo |
|---|---|
| Model | VHD Series, VN Series |
| Year | 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 |
| OEM Number | 20388777 |
| Cross Reference | 09-4892, 1101189, 03-1608, 031608, 0317, 10360381, 124698, 1401362, 14SD4493, 14SD4493NC, 14SD4493NEW, 14SD4733, 14SD4733NC, 20-04493, 20-04733, 2004493AM, 2004493S, 2013707, 20357157, 203757157, 2038777, 20388777, 20388778, 2041766, 204733, 20501067, 300-4727, 3004727, 330-2410, 4493, 4493SAN, 4733, 4892, 50-5005, 5385, 5511281, 639545, 6511281, 7511281, 75R81362, 85126010, 975658, 97593, 98593, ABP N83 304554, ABP N83 304634, ABPN83304554, ABPN83304634, ACC3410, C1506, CO2147CA, PTAC5385, RD-5-11256-0P, RD-5-11256-2P, RD-5-11342-0P, RD5112560P, RD5112562P, RF999993855, TEM975658 |
NEW Original Sanden Compressor 4493 (1101189)
$319.00
Sanden STD Comp 8 gr 130mm
In stock
| AC Parts Number | 1101189 |
|---|---|
| Additional OE Sanden # | 4892 |
| Air Source | 5385 |
| Application | Volvo Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 130mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 09-4892, 1101189, 03-1608, 031608, 0317, 10360381, 124698, 1401362, 14SD4493, 14SD4493NC, 14SD4493NEW, 14SD4733, 14SD4733NC, 20-04493, 20-04733, 2004493AM, 2004493S, 2013707, 20357157, 203757157, 2038777, 20388777, 20388778, 2041766, 204733, 20501067, 300-4727, 3004727, 330-2410, 4493, 4493SAN, 4733, 4892, 50-5005, 5385, 5511281, 639545, 6511281, 7511281, 75R81362, 85126010, 975658, 97593, 98593, ABP N83 304554, ABP N83 304634, ABPN83304554, ABPN83304634, ACC3410, C1506, CO2147CA, PTAC5385, RD-5-11256-0P, RD-5-11256-2P, RD-5-11342-0P, RD5112560P, RD5112562P, RF999993855, TEM975658 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Engine | VE D12 – L6, 12.1L |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Horizontal |
| Fitting Style | Rear Pad O-ring, Volvo Off-Set Top Left, Suc over Dis |
| Head Type | WV |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Volvo |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | 4493 |
| Model | VHD Series, VN Series |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | VE D12 – L6, 12.1L |
| Notes | |
| O-Ring #1 | |
| O-Ring #2 | |
| OEM Number | 20388777 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4733 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0608 |
| Replacement Head Assy | 03-6562 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 |





