| Make | Freightliner |
|---|---|
| Model | Classic, FLD120 |
| Year | 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 |
| OEM Number | QP7H15-4761S |
| Cross Reference | 1101188, 03-0606, 0305, 030606, 10364231, 124625, 14SD4492, 14SD4492NC, 1521831, 20-04492, 2032287-C91, 2032287C91, 2248437000, 300-4564, 330-2008, 3541235-C91, 3541235C1, 3541235C91, 4492, 4761, 50-5263, 509558, 5345, 5511586, 57709, 58709, 618709, 6511586, 7511586, 75R81352, 85100875, 967222, A22-48437-000, A2248437000, ABP N83 304424, ABP N83 304542, ABPN83304424, ABPN83304542, ABPN83304893, ACC3380, C2402, CO2145CA, E-801149, PTAC5345, RD-5-11254-0P, RF999999793, TEM967222, ZGG705017 |
NEW Original Sanden Compressor 4492, 4761, 3541235-C91 (1101188)
$309.00
Sanden STD Comp 6 gr 125mm
In stock
| AC Parts Number | 1101188 |
|---|---|
| Additional Description | QCC Super HD style Compressor |
| Air Source | 5345 |
| Application | Navistar Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 125mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101188, 03-0606, 0305, 030606, 10364231, 124625, 14SD4492, 14SD4492NC, 1521831, 20-04492, 2032287-C91, 2032287C91, 2248437000, 300-4564, 330-2008, 3541235-C91, 3541235C1, 3541235C91, 4492, 4761, 50-5263, 509558, 5345, 5511586, 57709, 58709, 618709, 6511586, 7511586, 75R81352, 85100875, 967222, A22-48437-000, A2248437000, ABP N83 304424, ABP N83 304542, ABPN83304424, ABPN83304542, ABPN83304893, ACC3380, C2402, CO2145CA, E-801149, PTAC5345, RD-5-11254-0P, RF999999793, TEM967222, ZGG705017 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Engine | Cummins ISX |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Horizontal |
| Fitting Style | Tube-O 1 x 14 |
| Head Type | MDA |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Freightliner |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | QP7H15-4761S |
| Model | Classic, FLD120 |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 6 groove |
| Note | Cummins ISX |
| Notes | |
| O-Ring #1 | |
| OEM Number | QP7H15-4761S |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4761 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | NSS |
| Replacement Head Assy | NSS |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Involute Spline 13X24X0.5 |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire |
| Year | 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 |





