| Make | Freightliner, Sterling |
|---|---|
| Model | 9500 Series, Century Class, Classic, Columbia, Coronado - All Models, Coronado - Glider Kit, FLD120, M2 - 106/112 Models |
| Year | 2002, 2003, 2003 - Late, 2004, 2005, 2006, 2007, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 |
| OEM Number | ABPN83-304543S |
| Cross Reference | 03-0609, 05-4020, 0847, 0941Z0109, 1101182, 124381, 1401338, 1401346, 1402014, 1402017, 14SD4417, 14SD4417NC, 14SD4417NEW, 1521843, 167505, 168505, 20-04485, 2004485, 2004485AM, 2004485Q, 2013936, 2041763, 204818, 2264074000, 300-4248, 3004248, 3004262, 330-2210, 4020, 4417, 4485, 4485SAN, 4818, 50-5272, 509594, 5333, 55037214AB, 55037214AC, 55037214AE, 5511272, 57784, 57786, 58784, 58786, 618786, 6511272, 6811272, 7511272, 75R81302, 75R84252, 7811272, 937230, 967228, 971008, ABP N83 304003, ABP N83 304123, ABP N83 304543, ABP N83 304783, ABPN83304003, ABPN83304123, ABPN83304543, ABPN83304783, ACC3210, APBN83304543S, C1904, C2846, CO2035CA, CO2276CA, LE4417, PTAC5333, RD-5-10268-0P, RD-5-11251-0P, RD5102680P, RD5112510P, RF999994790, SKI 4818, SKI14417, SKI4417, SKI4485, SKI4818, TEM967228, TEM971008 |
NEW Original Sanden Compressor 4485, 4818, 4417, 22-64074-000 (1101182)
$348.00
Sanden STD Comp 8 gr 119mm
In stock
| AC Parts Number | 1101182 |
|---|---|
| Additional Description | Super Heavy Duty – OEM |
| Additional OE Sanden # | 4818 |
| Air Source | 5333 |
| Application | Freightliner Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 119mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 03-0609, 05-4020, 0847, 0941Z0109, 1101182, 124381, 1401338, 1401346, 1402014, 1402017, 14SD4417, 14SD4417NC, 14SD4417NEW, 1521843, 167505, 168505, 20-04485, 2004485, 2004485AM, 2004485Q, 2013936, 2041763, 204818, 2264074000, 300-4248, 3004248, 3004262, 330-2210, 4020, 4417, 4485, 4485SAN, 4818, 50-5272, 509594, 5333, 55037214AB, 55037214AC, 55037214AE, 5511272, 57784, 57786, 58784, 58786, 618786, 6511272, 6811272, 7511272, 75R81302, 75R84252, 7811272, 937230, 967228, 971008, ABP N83 304003, ABP N83 304123, ABP N83 304543, ABP N83 304783, ABPN83304003, ABPN83304123, ABPN83304543, ABPN83304783, ACC3210, APBN83304543S, C1904, C2846, CO2035CA, CO2276CA, LE4417, PTAC5333, RD-5-10268-0P, RD-5-11251-0P, RD5102680P, RD5112510P, RF999994790, SKI 4818, SKI14417, SKI4417, SKI4485, SKI4818, TEM967228, TEM971008 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Horizontal |
| Fitting Style | Pad w/Slimline connections |
| Head Type | GH |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Freightliner, Sterling |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4352 |
| Model | 9500 Series, Century Class, Classic, Columbia, Coronado – All Models, Coronado – Glider Kit, FLD120, M2 – 106/112 Models |
| Mount Type | Clutch has keyed shaft |
| Mounting Type | Direct Long |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| OEM Number | ABPN83-304543S |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4352 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0601S |
| Replacement Head Assy | 03-6551 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2002, 2003, 2003 – Late, 2004, 2005, 2006, 2007, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 |





