| Make | Freightliner, Western Star |
|---|---|
| Model | All Series, Century Class, Classic, Columbia, FLD120 |
| Year | 2001, 2002, 2003, 2005 |
| OEM Number | ABP N83 304553; ABP N83 2025 21034; ABP N83 304113 |
| Cross Reference | 1101180, 5331, 03-0607, 030607, 0318, 10360591, 124640, 1401130, 14SD4421, 14SD4421NC, 14SD4776, 14SD4776C, 14SD4776NC, 14SD4776NEW, 1521832, 1521854, 18-00093-04, 20-04776, 2004776AM, 204482, 300-4583, 330-2012, 402064, 4421, 4482, 4482SAN, 4776, 50-5270, 509598, 525995, 5511587, 57710, 57796, 58710, 58796, 618710, 618796, 6511587, 7511587, 75R81282, 75R84232, 85100876, 967223, 967240, ABP N83 304113, ABP N83 304553, ABP N83 304772, ABP N83 304793, ABPN83-304553, ABPN83304113, ABPN83304553, ABPN83304772, ABPN83304793, C1777, C2976, E-801152, PTAC5331, RD-5-10267-0P, RD-5-11249-0P, RD5102670P, RD5112490P, RF999998368, SKI4421, SKI4482, SKI4776, T EM967223, TEM967240 |
NEW Original Sanden Compressor 4482 (1101180)
$349.00
Sanden STD Comp 8 gr 119mm
In stock
| AC Parts Number | 1101180 |
|---|---|
| Additional OE Sanden # | 4776 |
| Air Source | 5331 |
| Application | Freightliner Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 119mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101180, 5331, 03-0607, 030607, 0318, 10360591, 124640, 1401130, 14SD4421, 14SD4421NC, 14SD4776, 14SD4776C, 14SD4776NC, 14SD4776NEW, 1521832, 1521854, 18-00093-04, 20-04776, 2004776AM, 204482, 300-4583, 330-2012, 402064, 4421, 4482, 4482SAN, 4776, 50-5270, 509598, 525995, 5511587, 57710, 57796, 58710, 58796, 618710, 618796, 6511587, 7511587, 75R81282, 75R84232, 85100876, 967223, 967240, ABP N83 304113, ABP N83 304553, ABP N83 304772, ABP N83 304793, ABPN83-304553, ABPN83304113, ABPN83304553, ABPN83304772, ABPN83304793, C1777, C2976, E-801152, PTAC5331, RD-5-10267-0P, RD-5-11249-0P, RD5102670P, RD5112490P, RF999998368, SKI4421, SKI4482, SKI4776, T EM967223, TEM967240 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Horizontal |
| Fitting Style | Tube-O 1 x 14 |
| Head Type | MDA |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Freightliner, Western Star |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | 4421 |
| Model | All Series, Century Class, Classic, Columbia, FLD120 |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | Sanden Direct Mount PV8, 4482 |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| O-Ring #1 | |
| OEM Number | ABP N83 304553; ABP N83 2025 21034; ABP N83 304113 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4421 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0601 |
| Replacement Head Assy | 03-6534A |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2001, 2002, 2003, 2005 |





