| Make | Freightliner, Western Star |
|---|---|
| Model | All Series, Classic, FLD120 |
| Year | 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 |
| OEM Number | 22-47693-000 |
| Cross Reference | 1101175, 5330, 03-0605, 030605, 10363991, 124349, 1401126, 1521830, 20-04756, 204756, 22-47693-000, 2247693000, 300-4143, 330-2508, 402062, 4475, 4756, 4756SAN, 50-5260, 509613, 525992, 54475, 5511585, 57708, 58708, 618708, 6511585, 7511585, 75R84212, 85100874, 967221, ABP N83 304103, ABP N83 304532, ABPN83304103, ABPN83304532, C2140, CO2205CA, E-801148, PTAC5330, PTAC54475, RD-5-10266-0P, TEM967221, ZGG705014 |
NEW Original Sanden Compressor 4475, 4756 (1101175)
$319.00
Sanden STD Comp 6 gr 125mm
In stock
| AC Parts Number | 1101175 |
|---|---|
| Additional Description | |
| Additional Notes | |
| Air Source | 5330 |
| Application | Freightliner Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 125mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101175, 5330, 03-0605, 030605, 10363991, 124349, 1401126, 1521830, 20-04756, 204756, 22-47693-000, 2247693000, 300-4143, 330-2508, 402062, 4475, 4756, 4756SAN, 50-5260, 509613, 525992, 54475, 5511585, 57708, 58708, 618708, 6511585, 7511585, 75R84212, 85100874, 967221, ABP N83 304103, ABP N83 304532, ABPN83304103, ABPN83304532, C2140, CO2205CA, E-801148, PTAC5330, PTAC54475, RD-5-10266-0P, TEM967221, ZGG705014 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Engine | Cat C12 |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Vertical |
| Fitting Style | Tube-O 1 x 14 |
| Head Type | CBA |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Freightliner, Western Star |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4475 |
| Model | All Series, Classic, FLD120 |
| Model & Parts | CX613 54732 |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 6 groove |
| Note | Cat C12 |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| O-Ring #1 | 15 |
| OEM Number | 22-47693-000 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4756 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 5168 see note |
| Replacement Head Assy | 5627A |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Involute Spline 13X24X0.5 |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 |





