| Make | Freightliner |
|---|---|
| Model | Century Class, Classic, Columbia, Coronado - All Models, FLD120 |
| Year | 2002, 2003, 2003 - Late, 2004, 2005, 2006, 2007 |
| OEM Number | ABPN83-304573S |
| Cross Reference | 1101173, 20-04819, 300-4247, 330-2208, 4430SAN, 5334, 75R81232, 75R81602, 967241, ABP N83 304013, ABP N83 304573, ABP N83 304813, ABP N83 304903, RD-5-11244-0P, RD-5-11339-0P, RF999999, SKI4819 |
NEW Original Sanden Compressor 4473, 4819, 4430 (1101173)
$319.00
Sanden STD Comp 6 gr 125mm
AC Parts Number: 1101173
OEM Number: ABPN83-304573S
Notes: Origanal Equipment Replacement
Engine: Cat C10
In stock
SKU: 1101173
Category: Sanden Compressors
| AC Parts Number | 1101173 |
|---|---|
| Additional Description | Super Heavy Duty – OEM |
| Additional OE Sanden # | 4819 |
| Air Source | 5334 |
| Application | Freightliner Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 125mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101173, 20-04819, 300-4247, 330-2208, 4430SAN, 5334, 75R81232, 75R81602, 967241, ABP N83 304013, ABP N83 304573, ABP N83 304813, ABP N83 304903, RD-5-11244-0P, RD-5-11339-0P, RF999999, SKI4819 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | Diode/Thermal Fuse |
| Engine | Cat C10 |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Horizontal |
| Fitting Style | Pad w/Slimline connections |
| Head Type | GH |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Freightliner |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4549 |
| Model | Century Class, Classic, Columbia, Coronado – All Models, FLD120 |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 6 groove |
| Note | Cat C10 |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| OEM Number | ABPN83-304573S |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4549 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0606S |
| Replacement Head Assy | 03-6551 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2002, 2003, 2003 – Late, 2004, 2005, 2006, 2007 |





