| Make | Kenworth, Peterbilt |
|---|---|
| Model | 320 Series, 330 Series, 335 Series, 340 Series, 357 Series, 377 Series, 378 Series, 379 Series, 386 Series, 388 Series, T300, T600, T800 |
| Year | 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 |
| OEM Number | F69-6003-111, LF0111 |
| Cross Reference | 1101159, 5365, 03-1404, 0308, 1027K8, 124439, 1401390, 1402018, 1402033, 14SD4042, 14SD4042C, 14SD4042NC, 14SD4042NEW, 20-04042, 2004042, 2004042AM, 2004042S, 300-4307, 330-2456, 4368, 4432, 4759, 4759-6000, 50-5029, ACC3456, F69-1003, F69-6001-111, F69-6002-111, LE0111, LF0111, RF999997213 |
Compressor Sanden New OEM SD7H15, 4042, F69-1003, F69-6001-111 (1101159)
$369.00
Sanden STD Comp 8 gr 119mm
In stock
| AC Parts Number | 1101159 |
|---|---|
| Additional Description | QCC Super HD style Compressor |
| Additional Notes | |
| Additional OE Sanden # | 1027K8 |
| Air Source | 5365 |
| Application | Peterbilt Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 119mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101159, 5365, 03-1404, 0308, 1027K8, 124439, 1401390, 1402018, 1402033, 14SD4042, 14SD4042C, 14SD4042NC, 14SD4042NEW, 20-04042, 2004042, 2004042AM, 2004042S, 300-4307, 330-2456, 4368, 4432, 4759, 4759-6000, 50-5029, ACC3456, F69-1003, F69-6001-111, F69-6002-111, LE0111, LF0111, RF999997213 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Lateral |
| Fitting Style | O-ring Pad @ 90 deg |
| Head Type | GQ |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Kenworth, Peterbilt |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4042 |
| Model | 320 Series, 330 Series, 335 Series, 340 Series, 357 Series, 377 Series, 378 Series, 379 Series, 386 Series, 388 Series, T300, T600, T800 |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | Sanden # 4042, 4432 |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| OEM Number | F69-6003-111, LF0111 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4042 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0601 |
| Replacement Head Assy | 03-6552 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 |





