| Make | Kenworth |
|---|---|
| Model | T660, W900 |
| Year | 2008, 2009, 2010, 2011 |
| OEM Number | 3611894-C91, 3611894C1 |
| Cross Reference | 1101143, 54384, 03-1406, 124425, 14SD4384, 14SD4384NC, 167503, 168503, 20-04384, 200-4384, 2004384AM, 300-4300, 3004300, 330-2810, 4384, 5512756, 59-10424AP, 59-10424HD, 6512756, 7512756, C2657, F69-6003-141, F696003141, PTAC54384, PTACSD4384, SD4384 |
NEW Original Sanden Compressor 4384, F69-6003-141 (1101143)
$369.00
Sanden SHD Comp 10 gr 126mm
AC Parts Number: 1101143
OEM Number: 3611894-C91, 3611894C1
Engine: MaxxForce DT - L6, 7.6L
In stock
SKU: 1101143
Category: Sanden Compressors
| AC Parts Number | 1101143 |
|---|---|
| Additional Description | Super Heavy Duty – OEM |
| Air Source | 54384 |
| Application | Navistar Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 126mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101143, 54384, 03-1406, 124425, 14SD4384, 14SD4384NC, 167503, 168503, 20-04384, 200-4384, 2004384AM, 300-4300, 3004300, 330-2810, 4384, 5512756, 59-10424AP, 59-10424HD, 6512756, 7512756, C2657, F69-6003-141, F696003141, PTAC54384, PTACSD4384, SD4384 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | Diode/Thermal Fuse |
| Engine | MaxxForce DT – L6, 7.6L |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Lateral |
| Fitting Style | O-ring Pad @ 90 deg |
| Head Type | GQ |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Kenworth |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | 4384 |
| Model | T660, W900 |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 10 groove |
| Note | MaxxForce DT – L6, 7.6L |
| Notes | |
| O-Ring #1 | |
| O-Ring #2 | |
| OEM Number | 3611894-C91, 3611894C1 |
| Oil Type | PAG100 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-3512S |
| Replacement Head Assy | 03-6552 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2008, 2009, 2010, 2011 |





