| Make | Western Star |
|---|---|
| Model | All Series |
| Year | 2004, 2005, 2006, 2007 |
| OEM Number | XC4H-19D629AA |
| Cross Reference | 1101113, 03-0434, 030434, 10349741, 124687, 1401355, 1401364, 1401412, 14SD4718, 14SD4718NC, 1521841, 20-04718, 2004718, 204718, 300-4709, 3004709, 330-3180, 4305, 4427, 4496, 4718, 50-5215, 5323, 5511254, 57782, 58782, 618782, 6511254, 7511254, 75R71392, 75R81172, 967249, ABP N83 304454, ABP N83 304533, ABP N83 304752, ABP N83 304753, ABPN83304454, ABPN83304533, ABPN83304752, ABPN83304753, ACC4180, C1926, CO2193CA, F6HS-19D629BA, F6HS19D629BA, PTAC5323, RD-5-11239-0P, RD-5-11259-0P, RD5112390P, RD5112590P, RF999999764, TEM967249, XC4H-19D629AA |
NEW Original Sanden Compressor 4305, 4427, 4718 (1101113)
$339.00
Sanden STD Comp 8 gr 119mm
In stock
| AC Parts Number | 1101113 |
|---|---|
| Additional OE Sanden # | 4427 |
| Air Source | 5323 |
| Application | Ford/Sterling Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 119mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101113, 03-0434, 030434, 10349741, 124687, 1401355, 1401364, 1401412, 14SD4718, 14SD4718NC, 1521841, 20-04718, 2004718, 204718, 300-4709, 3004709, 330-3180, 4305, 4427, 4496, 4718, 50-5215, 5323, 5511254, 57782, 58782, 618782, 6511254, 7511254, 75R71392, 75R81172, 967249, ABP N83 304454, ABP N83 304533, ABP N83 304752, ABP N83 304753, ABPN83304454, ABPN83304533, ABPN83304752, ABPN83304753, ACC4180, C1926, CO2193CA, F6HS-19D629BA, F6HS19D629BA, PTAC5323, RD-5-11239-0P, RD-5-11259-0P, RD5112390P, RD5112590P, RF999999764, TEM967249, XC4H-19D629AA |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | None |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Top |
| Fitting Style | Ford O-ring Pad |
| Head Type | WJ |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Western Star |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | 4305 |
| Model | All Series |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | SD7H15 PV8 119mm 12V EAR Model 4305, 4427, 4718 |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| O-Ring #1 | |
| O-Ring #2 | |
| OEM Number | XC4H-19D629AA |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4305 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0430 |
| Replacement Head Assy | NSS |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Ford F5TB-14A464-FA W/ Wedge |
| Year | 2004, 2005, 2006, 2007 |



