| Make | Navistar |
|---|---|
| Model | 4000 Series, 4300 Series, 8000 Series, HV, HX |
| Year | 2004, 2005, 2006, 2007, 2018, 2019, 2020, 2021 |
| OEM Number | 3792438-C2 |
| Cross Reference | 03-0804, 03-0812, 1101095, 124496, 124504, 168582, 20-04418, 2004418, 2004418AM, 2004418R, 300-4388, 300-4393, 330-2106, 330-2160, 3582435-C1, 3582435C1, 3792438-C1, 3792438C1, 3792438C2, 4277, 4418, 5393, 54277, 5512691, 6512691, 7512691, ACC3160, C1715, PTAC5393, PTAC54277, SD4277 |
NEW Original Sanden Compressor NAVISTAR, 4277, 4418, 3582435C1 (1101095)
$359.00
QCC AFT Comp 8 gr 119mm 12V
Sanden STD Comp 8 gr 119mm
In stock
| AC Parts Number | 1101095 |
|---|---|
| Additional Description | QCC Super HD style Compressor |
| Additional Notes | |
| Air Source | 5393 |
| Application | Navistar Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 119mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 03-0804, 03-0812, 1101095, 124496, 124504, 168582, 20-04418, 2004418, 2004418AM, 2004418R, 300-4388, 300-4393, 330-2106, 330-2160, 3582435-C1, 3582435C1, 3792438-C1, 3792438C1, 3792438C2, 4277, 4418, 5393, 54277, 5512691, 6512691, 7512691, ACC3160, C1715, PTAC5393, PTAC54277, SD4277 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Engine | Maxxforce 13 / A26 IHC |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Top |
| Fitting Style | Navistar Special Pad |
| Head Type | 4418 |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Navistar |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | QP7H15-4277S |
| Model | 4000 Series, 4300 Series, 8000 Series, HV, HX |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | Maxxforce 13 / A26 IHC |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| O-Ring #1 | |
| O-Ring #2 | |
| OEM Number | 3792438-C2 |
| Oil Type | PAG100 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | NSS |
| Replacement Head Assy | NSS |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Keyed shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2004, 2005, 2006, 2007, 2018, 2019, 2020, 2021 |





