| Make | Kenworth, Peterbilt |
|---|---|
| Model | 365 Series, 367 Series, 384 Series, 386 Series, 389 Series, 567 Series, 579 Series, T600, T660, T680, T700, T800, T880, W900, W990 |
| Year | 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2014 - Late, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 |
| OEM Number | F69-1014 |
| Cross Reference | 1101076, 03-1014, 031608, 0317, 10360381, 1101076, 124460, 14-SD4146NC, 1401362, 14SD4493, 14SD4493NC, 14SD4493NEW, 14SD4733, 14SD4733NC, 20-04493, 2004148, 2004493AM, 2004493S, 2013707, 20388777, 2041766, 204733, 20501067, 300-4328, 3004328, 3004727, 4006, 4148, 4313, 4493SAN, 54148, 5511281, 639545, 6511281, 7511281, 75R81362, 7813283, 975658, 97593, 98593, ABPN83304554, C1506, CO2147CA, F69-1015-131, F69-1015-141, F69-1017, F69-1018, F691014, PTAC54148, RD5112560P, TEM975658, Y5501001 |
NEW Original Sanden Compressor 4148, 4146, 4313 ** limited stock available **(1101076)
$329.00
Compressor – Sanden 4146, 4146U1, 4146X, 4148, 4313, 4148U, 4148X, 4313X, 4313U, 6190, 6190H
In stock
| AC Parts Number | 1101076 |
|---|---|
| Additional Description | Super HD style |
| Air Source | 54148 |
| Application | Kenworth-Peterbilt Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 130mm |
| Cross Reference | 1101076, 03-1014, 031608, 0317, 10360381, 1101076, 124460, 14-SD4146NC, 1401362, 14SD4493, 14SD4493NC, 14SD4493NEW, 14SD4733, 14SD4733NC, 20-04493, 2004148, 2004493AM, 2004493S, 2013707, 20388777, 2041766, 204733, 20501067, 300-4328, 3004328, 3004727, 4006, 4148, 4313, 4493SAN, 54148, 5511281, 639545, 6511281, 7511281, 75R81362, 7813283, 975658, 97593, 98593, ABPN83304554, C1506, CO2147CA, F69-1015-131, F69-1015-141, F69-1017, F69-1018, F691014, PTAC54148, RD5112560P, TEM975658, Y5501001 |
| Dimensions | 13 × 9 × 10 in |
| Engine | Paccar MX11 & MX13 |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Style | Special |
| Head Type | 4577 |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Kenworth, Peterbilt |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | 4148 |
| Model | 365 Series, 367 Series, 384 Series, 386 Series, 389 Series, 567 Series, 579 Series, T600, T660, T680, T700, T800, T880, W900, W990 |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | Paccar MX11 & MX13 |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| OEM Number | F69-1014 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4148;4006;4146 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | NSS |
| Replacement Head Assy | NSS |
| Rotation | CW |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Metripack |
| Year | 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2014 – Late, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 |





