| Make | Volvo |
|---|---|
| Model | VHD Series, VN Series |
| Year | 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 - Before 4/1, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 |
| OEM Number | 21349573 |
| Cross Reference | 5387S, 03-1605S, 0450, 0469, 10364021, 1101062, 124714, 1401363, 1402024, 14SD4891, 14SD4891C, 14SD4891NC, 14SD4891NEW, 20-04120, 2004120, 2004494, 2004494AM, 204891, 20501069, 21349573, 300-4740, 3004725, 330-2403, 4120U, 4285, 4494SAN, 5096466, 5387S, 5387SK, 54671, 5511282, 57596, 58596, 6511282, 7511282, 75R81372, 7811282, 8088112, 85123215, 975657, ABPN83304624, ACC3403, C1519, CO2135CA, PTAC5387S, RD5112570P, TEM975657 |
NEW Original Sanden Compressor 4120, 4285, 4671 (1101062)
$309.00
Sanden STD Comp 6 gr 125mm
In stock
| AC Parts Number | 1101062 |
|---|---|
| Additional Description | Super Heavy Duty – OEM |
| Air Source | 54671 |
| Application | Volvo Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 125mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 5387S, 03-1605S, 0450, 0469, 10364021, 1101062, 124714, 1401363, 1402024, 14SD4891, 14SD4891C, 14SD4891NC, 14SD4891NEW, 20-04120, 2004120, 2004494, 2004494AM, 204891, 20501069, 21349573, 300-4740, 3004725, 330-2403, 4120U, 4285, 4494SAN, 5096466, 5387S, 5387SK, 54671, 5511282, 57596, 58596, 6511282, 7511282, 75R81372, 7811282, 8088112, 85123215, 975657, ABPN83304624, ACC3403, C1519, CO2135CA, PTAC5387S, RD5112570P, TEM975657 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | Diode/Thermal Fuse |
| Engine | Cummins X12 & X15 |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Horizontal |
| Fitting Style | Rear Pad O-ring, Volvo Off-Set Top Left, Suc over Dis |
| Head Type | WV |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Volvo |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | 4085 |
| Model | VHD Series, VN Series |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 6 groove |
| Note | Cummins X12 & X15 |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| OEM Number | 21349573 |
| Oil Type | PAG100 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | NSS |
| Replacement Head Assy | 03-6562 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 – Before 4/1, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 |





