| Make | Peterbilt |
|---|---|
| Model | 320 Series |
| Year | 2014, 2015 |
| OEM Number | F69-6003-222 |
| Cross Reference | 1101048, 54408, 03-1410, 0487, 124454, 14SD4408, 14SD4408NC, 14SD4408NEW, 2004091, 300-4322, 3004322, 330-2610, 4408, C2600, CO2265CA, F69-6003-222, F696003222, PTAC54408, PTACSD4408, SD4408 |
NEW Original Sanden Compressor 4408, 4091 (1101048)
$329.00
Sanden SHD Comp 6 gr 125mm
In stock
| AC Parts Number | 1101048 |
|---|---|
| Additional Description | Super Heavy Duty – OEM |
| Additional Notes | 54408, SD4408, 300-4322, F69-6003-222, 4408, 03-1410, 124454, PTAC54408, PTACSD4408, 330-2610, 0487, F696003222, 2004091, 14SD4408, 14SD4408NC, 14SD4408NEW, CO2265CA, C2600, 3004322 |
| Air Source | 54408 |
| Application | Peterbilt Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 125mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101048, 54408, 03-1410, 0487, 124454, 14SD4408, 14SD4408NC, 14SD4408NEW, 2004091, 300-4322, 3004322, 330-2610, 4408, C2600, CO2265CA, F69-6003-222, F696003222, PTAC54408, PTACSD4408, SD4408 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | Diode/Thermal Fuse |
| Engine | Cummins ISX12, or CAT C15 |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Lateral |
| Fitting Style | Top O-ring Pad |
| Head Type | GSA |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Peterbilt |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4408 |
| Model | 320 Series |
| Model & Parts | Granite 54751 |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 6 groove |
| Note | Cummins ISX12, or CAT C15 |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| O-Ring #1 | 13 |
| O-Ring #2 | 15 |
| OEM Number | F69-6003-222 |
| Oil Type | PAG100 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 5164S |
| Replacement Head Assy | 50002 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2014, 2015 |





