| Make | Kenworth, Peterbilt |
|---|---|
| Model | 325 Series, 330 Series, 337 Series, 348 Series, 535 Series, 536 Series, 548 Series, T170, T270, T370, T440, T470 |
| Year | 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 |
| OEM Number | K318-103; 137287 |
| Cross Reference | 1101047, 5707S, 03-3418S, 124584, 1401432, 20-04090, 300-4497, 330-2116, 4090, 4391, ACC3116, F69-1012-114, F69-6003-114, K318-103, LE1085, PTAC5707S, RF999991180 |
NEW Original Sanden Compressor 4090, 4391, F69-6003-114 (1101047)
$365.00
Sanden AFT Comp 8 gr 119mm
In stock
| AC Parts Number | 1101047 |
|---|---|
| Additional Notes | 5707S, LE1085, 300-4497, 330-2116, F69-6003-114, K318-103, 1401432, RF999991180, 4090, 4391, 03-3418S, 20-04090, 124584, PTAC5707S, ACC3116, F69-1012-114 |
| Air Source | 5707S |
| Application | Multi Fit Applications |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 119mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101047, 5707S, 03-3418S, 124584, 1401432, 20-04090, 300-4497, 330-2116, 4090, 4391, ACC3116, F69-1012-114, F69-6003-114, K318-103, LE1085, PTAC5707S, RF999991180 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | None |
| Engine | Paccar PX6 |
| Factory Oil Charge | 240cc Oil |
| Fitting Port Position | Horizontal |
| Fitting Style | Male Insert O-Ring #8 & #10 |
| Head Type | KC |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Kenworth, Peterbilt |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4666 |
| Model | 325 Series, 330 Series, 337 Series, 348 Series, 535 Series, 536 Series, 548 Series, T170, T270, T370, T440, T470 |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | Paccar PX6 |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| OEM Number | K318-103; 137287 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4391 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-3468 |
| Replacement Head Assy | 03-6540C |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 1 Wire Male Bullet |
| Year | 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 |



