| Make | Freightliner, Sterling |
|---|---|
| Model | 9500 Series, Century Class, Classic, Columbia, Coronado - All Models, FLD120, M2 - 106/112 Models |
| Year | 2007, 2008, 2009, 2010 |
| OEM Number | SKI4543 |
| Cross Reference | 1101040, 5396, 03-0616, 030616, 0848, 124394, 14SD4082, 14SD4082NC, 14SD4082NEW, 14SD4543NC, 14SD4543NEW, 167541, 168541, 20-04082, 2004082, 2404082, 300-4257, 3004257, 330-2216, 4082, 4543, 5512887, 6512887, 7512887, C2648, PTAC5396, RF999992742, SKI4543S |
NEW Original Sanden Compressor 4082, 4543 (1101040)
$319.00
Sanden SHD Comp 8 gr 140mm
In stock
| AC Parts Number | 1101040 |
|---|---|
| Additional Description | Super Heavy Duty – OEM |
| Air Source | 5396 |
| Application | Freightliner Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 140mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101040, 5396, 03-0616, 030616, 0848, 124394, 14SD4082, 14SD4082NC, 14SD4082NEW, 14SD4543NC, 14SD4543NEW, 167541, 168541, 20-04082, 2004082, 2404082, 300-4257, 3004257, 330-2216, 4082, 4543, 5512887, 6512887, 7512887, C2648, PTAC5396, RF999992742, SKI4543S |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | Diode/Thermal Fuse |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Horizontal |
| Fitting Style | Pad w/Slimline connections |
| Head Type | GH |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Freightliner, Sterling |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4543 |
| Model | 9500 Series, Century Class, Classic, Columbia, Coronado – All Models, FLD120, M2 – 106/112 Models |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | Sanden 4543 w/ 140mm PV8 |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| OEM Number | SKI4543 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4543 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0610S |
| Replacement Head Assy | 03-6551 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2007, 2008, 2009, 2010 |





