| Make | Kenworth, Peterbilt |
|---|---|
| Model | 320 Series, 325 Series, 330 Series, 357 Series, 365 Series, 367 Series, 384 Series, 386 Series, 387 Series, 520 Series, T600, T660, T700, T800, W900 |
| Year | 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 |
| OEM Number | F69-6000, F69-6002-122, LF0121 |
| Cross Reference | 1101038, 5366S, 03-1405S, 10363811, 124427, 1401414, 168527, 20-04080, 2004080, 2004080AM, 2603083-C91, 2603083C91, 300-4301, 3004301, 304993, 330-2453, 4080, 4377, 5512886, 6512886, 67450, 7512886, 75R89492, ACC3453, C2393, CO2183CA, F69-6003-121, F696003121, PTAC5366S, RD-5-12550-0P, RD5125500P, RF999998285, SKI 4377 |
NEW Original Sanden Compressor 4080, 4377, F69-6003-121 Super Heavy Duty Series (1101038)
$339.00
Sanden SHD Comp 6 gr 125mm
In stock
| AC Parts Number | 1101038 |
|---|---|
| Additional Description | Sanden Compressor |
| Additional Notes | |
| Additional OE Sanden # | 1027U3 |
| Air Source | 5366S |
| Application | Kenworth / Peterbilt Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 125mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101038, 5366S, 03-1405S, 10363811, 124427, 1401414, 168527, 20-04080, 2004080, 2004080AM, 2603083-C91, 2603083C91, 300-4301, 3004301, 304993, 330-2453, 4080, 4377, 5512886, 6512886, 67450, 7512886, 75R89492, ACC3453, C2393, CO2183CA, F69-6003-121, F696003121, PTAC5366S, RD-5-12550-0P, RD5125500P, RF999998285, SKI 4377 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Engine | Cummins ISX12, or CAT C15 |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Lateral |
| Fitting Style | O-ring Pad @ 90 deg |
| Head Type | GQ |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Kenworth, Peterbilt |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4040 |
| Model | 320 Series, 325 Series, 330 Series, 357 Series, 365 Series, 367 Series, 384 Series, 386 Series, 387 Series, 520 Series, T600, T660, T700, T800, W900 |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 6 groove |
| Note | Cummins ISX12, or CAT C15 Model # 4080, 4377 |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| OEM Number | F69-6000, F69-6002-122, LF0121 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4040 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0606 |
| Replacement Head Assy | 03-6552 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 |





