| Make | Kenworth, Peterbilt |
|---|---|
| Model | 384 Series, 386 Series, 388 Series, 389 Series, T600, T660, T800, W900 |
| Year | 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 |
| OEM Number | F69-6003-151 |
| Cross Reference | 1101036, 5402, 03-1002, 03-1002Q, 0588, 124443, 1401416, 14SC4370, 14SC4370NC, 14SC4370NEW, 157533, 158533, 20-04078, 2004078, 2004078AM, 300-4309, 3004309, 330-2460, 4078, 4370, 5512780, 6512780, 7512780, 7812780, ACC3460, C2521, CO2172CA, F69-6003-151, F696003151, PTAC5402, RF999991268 |
NEW Original Sanden Compressor 4078, 4370, F69-6003-151 (1101036)
$329.00
Sanden SHD Comp 12 gr 126mm
In stock
| AC Parts Number | 1101036 |
|---|---|
| Additional Description | QCC Super HD style Compressor |
| Air Source | 5402 |
| Application | Kenworth Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 126mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101036, 5402, 03-1002, 03-1002Q, 0588, 124443, 1401416, 14SC4370, 14SC4370NC, 14SC4370NEW, 157533, 158533, 20-04078, 2004078, 2004078AM, 300-4309, 3004309, 330-2460, 4078, 4370, 5512780, 6512780, 7512780, 7812780, ACC3460, C2521, CO2172CA, F69-6003-151, F696003151, PTAC5402, RF999991268 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | Diode/Thermal Fuse |
| Engine | C15 CAT Engine |
| Factory Oil Charge | 240cc Oil |
| Fitting Port Position | Lateral |
| Fitting Style | O-ring Pad @ 90 deg |
| Head Type | GQ |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Kenworth, Peterbilt |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | 4370 |
| Model | 384 Series, 386 Series, 388 Series, 389 Series, T600, T660, T800, W900 |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 12 groove |
| Note | C15 CAT Engine |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| OEM Number | F69-6003-151 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4370 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-3514S |
| Replacement Head Assy | 03-6552 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 |





