| Make | Kenworth, Peterbilt |
|---|---|
| Model | 320 Series, 325 Series, 330 Series, 357 Series, 384 Series, 385 Series, 386 Series, 520 Series, T300 |
| Year | 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2019, 2020, 2021 |
| OEM Number | F69-1003, LF0111 |
| Cross Reference | 1101035, 5365S, 03-1404S, 031404, 1000023163, 10360900, 10360901, 124429, 1401413, 14SD4471NEW, 14SD4759, 14SD4759NEW, 168525, 20-04077, 2004077, 2004077AM, 204042S, 2041754, 204759, 300-4302, 3004302, 330-2808, 4077, 4368, 47596000, 509597, 5511278, 639501, 6511278, 6811278, 7511278, 7811278, 936642, 97572, 98572, ACC3808, APBN83304073, C1908, C1930, C2720, CO2012CA, F69-6003-111, F691003, F696001111, F696002111, LE 1635, LF0111, PTAC5365S, RF999991675, TEM936642 |
NEW Original Sanden Compressor Super Heavy Duty 4077, 4368 (1101035)
$389.00
Sanden SHD Comp 8 gr 119mm
In stock
| AC Parts Number | 1101035 |
|---|---|
| Additional Description | QCC Super HD style Compressor |
| Additional Notes | |
| Additional OE Sanden # | 1027K8 |
| Air Source | 5365S |
| Application | Kenworth / Peterbilt Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 119mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101035, 5365S, 03-1404S, 031404, 1000023163, 10360900, 10360901, 124429, 1401413, 14SD4471NEW, 14SD4759, 14SD4759NEW, 168525, 20-04077, 2004077, 2004077AM, 204042S, 2041754, 204759, 300-4302, 3004302, 330-2808, 4077, 4368, 47596000, 509597, 5511278, 639501, 6511278, 6811278, 7511278, 7811278, 936642, 97572, 98572, ACC3808, APBN83304073, C1908, C1930, C2720, CO2012CA, F69-6003-111, F691003, F696001111, F696002111, LE 1635, LF0111, PTAC5365S, RF999991675, TEM936642 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Engine | Cummins ISX12, or CAT C15 |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Lateral |
| Fitting Style | O-ring Pad @ 90 deg |
| Head Type | GQ |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Kenworth, Peterbilt |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4042 |
| Model | 320 Series, 325 Series, 330 Series, 357 Series, 384 Series, 385 Series, 386 Series, 520 Series, T300 |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | Cummins ISX12, or CAT C15 Model # 4080, 4377 |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| OEM Number | F69-1003, LF0111 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4042 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0601 |
| Replacement Head Assy | 03-6552 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2019, 2020, 2021 |





