| Make | Freightliner |
|---|---|
| Model | Century Class, Columbia |
| Year | 2007 |
| OEM Number | SKI 4430 |
| Cross Reference | 1101034, 5334S, 03-0610S, 030610, 0738, 10360601, 124385, 1401339, 1401360, 1401410, 14SD4076, 14SD4076NC, 14SD4076NEW, 1521855, 20-04076, 2004076, 2004473, 2004819, 2004819AM, 2041765, 204819, 300-4250, 3004247, 3004250, 330-2209, 4076, 4549, 509646, 5511273, 57797, 58797, 618797, 6511273, 7511273, 75R81232, 75R81602, 967241, ABP N83 304573S, ABPN83304013, ABPN83304573, ABPN83304573S, ABPN83304813, ABPN83304903, C1709, C1933, CO2064CA, PTAC5334S, RD5112440P, RD5113390P, RF999999716, SKI4430, SKI4430S, SKI4819, TEM967241 |
NEW Original Sanden Compressor Super Heavy Duty 4076, 4549 (1101034)
$309.00
Sanden SHD Comp 6 gr 125mm
In stock
| AC Parts Number | 1101034 |
|---|---|
| Additional Description | Super Heavy Duty – OEM |
| Additional OE Sanden # | 4819 |
| Air Source | 5334S |
| Application | Freightliner Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 125mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101034, 5334S, 03-0610S, 030610, 0738, 10360601, 124385, 1401339, 1401360, 1401410, 14SD4076, 14SD4076NC, 14SD4076NEW, 1521855, 20-04076, 2004076, 2004473, 2004819, 2004819AM, 2041765, 204819, 300-4250, 3004247, 3004250, 330-2209, 4076, 4549, 509646, 5511273, 57797, 58797, 618797, 6511273, 7511273, 75R81232, 75R81602, 967241, ABP N83 304573S, ABPN83304013, ABPN83304573, ABPN83304573S, ABPN83304813, ABPN83304903, C1709, C1933, CO2064CA, PTAC5334S, RD5112440P, RD5113390P, RF999999716, SKI4430, SKI4430S, SKI4819, TEM967241 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Horizontal |
| Fitting Style | Pad w/Slimline connections |
| Head Type | GH |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Freightliner |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4430 |
| Model | Century Class, Columbia |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 6 groove |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| O-Ring #1 | |
| OEM Number | SKI 4430 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4430 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0606 |
| Replacement Head Assy | 03-6551 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2007 |





