| Make | Freightliner |
|---|---|
| Model | Century Class, Columbia, M2 - 106/112 Models |
| Year | 2007, 2008, 2009, 2010 |
| OEM Number | ABPN83-304543; ABP N83 202504 075 |
| Cross Reference | 1101033, 5333S, SKI4417S, 03-0609S, 030609S, 10351011, 124396, 1401395, 1401428, 1521845, 20-04075, 2004075, 2004075AM, 2004818, 22-64074-000, 2264074000, 2602815-C91, 2602815C91, 2602855-C91, 2602855C91, 300-4259, 330-2211, 4075, 4352, 509593, 5513071, 618784, 6513071, 7513071, 7813071, 967230, ABP N83 304543S, ABPN83304543S, ACC3211, C1694, C2897, PTAC5333S, RF999997313, SD 4352, TEM967230 |
NEW Original Sanden Compressor 4075, 4352 (1101033)
$348.00
Sanden SHD Comp 8 gr 119mm
In stock
| AC Parts Number | 1101033 |
|---|---|
| Additional Description | Super Heavy Duty – OEM |
| Additional OE Sanden # | 4818 |
| Air Source | 5333S |
| Application | Freightliner Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 119mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101033, 5333S, SKI4417S, 03-0609S, 030609S, 10351011, 124396, 1401395, 1401428, 1521845, 20-04075, 2004075, 2004075AM, 2004818, 22-64074-000, 2264074000, 2602815-C91, 2602815C91, 2602855-C91, 2602855C91, 300-4259, 330-2211, 4075, 4352, 509593, 5513071, 618784, 6513071, 7513071, 7813071, 967230, ABP N83 304543S, ABPN83304543S, ACC3211, C1694, C2897, PTAC5333S, RF999997313, SD 4352, TEM967230 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Engine | Mercedes Engine |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Horizontal |
| Fitting Style | Pad w/Slimline connections |
| Head Type | GH |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Freightliner |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4417 |
| Model | Century Class, Columbia, M2 – 106/112 Models |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | Mercedes Engine |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| OEM Number | ABPN83-304543; ABP N83 202504 075 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4417 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0601 |
| Replacement Head Assy | 03-6551 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2007, 2008, 2009, 2010 |





