| Make | Kenworth, Peterbilt |
|---|---|
| Model | 320 Series, 330 Series, 335 Series, 340 Series, 357 Series, 377 Series, 378 Series, 386 Series, 388 Series, T600, T800, W900 |
| Year | 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 |
| OEM Number | F69-6003-121, F69-6000, F69-6002-122, LF0121 |
| Cross Reference | 1101020, 5366, 03-1405, 10351231, 124436, 1401405, 1402019, 1402031, 14SD4425, 14SD4425NEW, 20-04040, 2004040, 2004040AM, 2004040S, 200792Q, 2041753, 204792, 300-4306, 3004306, 31405, 330-2452, 4040, 4425, 4425SAN, 4792, 4792-6000, 47926000, 50-5030, 509596, 5511279, 638876, 6511279, 6811279, 7511279, 975656, 97596, 98596, ABP N83 304481, ACC3452, C1971, CO2011CA, F69-6000, F69-6001-121, F69-6002-122, F696001121, F696002122, LE0121, LF0121, PTAC5366, RF999992816, TEM975656 |
NEW Original Sanden Compressor 4040, 4425, 4792, F69-6002-122, F69-6001-121 (1101020)
$339.00
Sanden STD Comp 6 gr 125mm
In stock
| AC Parts Number | 1101020 |
|---|---|
| Additional Description | Super Heavy Duty – OEM |
| Additional Notes | |
| Additional OE Sanden # | 1027U3 |
| Air Source | 5366 |
| Application | Kenworth / Peterbilt 379, Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 125mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101020, 5366, 03-1405, 10351231, 124436, 1401405, 1402019, 1402031, 14SD4425, 14SD4425NEW, 20-04040, 2004040, 2004040AM, 2004040S, 200792Q, 2041753, 204792, 300-4306, 3004306, 31405, 330-2452, 4040, 4425, 4425SAN, 4792, 4792-6000, 47926000, 50-5030, 509596, 5511279, 638876, 6511279, 6811279, 7511279, 975656, 97596, 98596, ABP N83 304481, ACC3452, C1971, CO2011CA, F69-6000, F69-6001-121, F69-6002-122, F696001121, F696002122, LE0121, LF0121, PTAC5366, RF999992816, TEM975656 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | Diode/Thermal Fuse |
| Engine | Cummins ISX12, or CAT C15 |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Lateral |
| Fitting Style | O-ring Pad @ 90 deg |
| Head Type | GQ |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Kenworth, Peterbilt |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4377 |
| Model | 320 Series, 330 Series, 335 Series, 340 Series, 357 Series, 377 Series, 378 Series, 386 Series, 388 Series, T600, T800, W900 |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 6 groove |
| Note | Cummins ISX12, or CAT C15 Standard HD model # 4040, 4425, 4792 |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| OEM Number | F69-6003-121, F69-6000, F69-6002-122, LF0121 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4080 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0606S |
| Replacement Head Assy | 03-6552 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 |





