| Make | Freightliner, Western Star |
|---|---|
| Model | 108SD, 114SD, 122SD, 4700 Series, 4900 Series, 5700 Series, All Series, Cascadia 113 Models, Cascadia 125 Models, Century Class, Columbia, Coronado - 132, Coronado - All Models, Coronado - Glider Kit, M2 - 106/112 Models |
| Year | 2001, 2002, 2003, 2003 - Late, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 |
| OEM Number | A22-45194-001 |
| Cross Reference | 11-0617, 128179, 14-5560, 1498, 1711826, 2212005, 223151, 2601242, 29-30143, 2930739, 37331, 651020, 651332, 711013, 71R6210, 850-8411, 8508411, 85103438, 917-1122, A22-45194-001, A2245194001, ABP N83 318180, ABPN83318180, BA15200, E-807308, MT1907, PTAC1498, RD-5-8287-0, RD-5-8288-0, RF5466513232 |
High Pressure Switch Normally Closed with M10 Female Fitting and Harness (2601242)
$29.87
Switch – Pressure
In stock
| AC Parts Number | 2601242 |
|---|---|
| Air Source | 1498 |
| Application | Freightliner Trucks |
| Cross Reference | 11-0617, 128179, 14-5560, 1498, 1711826, 2212005, 223151, 2601242, 29-30143, 2930739, 37331, 651020, 651332, 711013, 71R6210, 850-8411, 8508411, 85103438, 917-1122, A22-45194-001, A2245194001, ABP N83 318180, ABPN83318180, BA15200, E-807308, MT1907, PTAC1498, RD-5-8287-0, RD-5-8288-0, RF5466513232 |
| Dimensions | 6 × 4 × 4 in |
| Fitting Style | Metric |
| Fitting Thread Size | Female M10-1.25 |
| Height | 4 |
| Length | 6 |
| Make | Freightliner, Western Star |
| Model | 108SD, 114SD, 122SD, 4700 Series, 4900 Series, 5700 Series, All Series, Cascadia 113 Models, Cascadia 125 Models, Century Class, Columbia, Coronado – 132, Coronado – All Models, Coronado – Glider Kit, M2 – 106/112 Models |
| Note | Switch – Pressure |
| OEM Number | A22-45194-001 |
| product name | Switch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Type (Parts) | Fan Coupling Switch |
| Type of Operation | N.C. Open-300psi Close-250psi |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Weight | 3 lbs |
| Wire Type | w/Harness |
| Year | 2001, 2002, 2003, 2003 – Late, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 |





