| Make | Kenworth, Peterbilt |
|---|---|
| Model | 320 Series, 379 Series, 384 Series, 386 Series, 388 Series, 389 Series, 520 Series, T2000 |
| Year | 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015, 2019, 2020, 2021 |
| OEM Number | 18-04307, 79PSL3-2 |
| Cross Reference | 11-2657, 128141, 14-5450, 1437, 1711598, 18-03836, 2601203, 29-33138, 29-R6160, 6015118MX, 71R6125, 71R6160, 850-8125, 912-1108, ABP N83 318160, ABPN83318160, K301-390-1, MT1638, P93CAA-3606-1, P93CAA3606-01, PTAC1437, RD-5-8218-0P, RD-58218-0P, RD5-8218-0 |
High Pressure Switch with 10mm Female Flare Fitting 18-03836, P93CAA3606-1 (2601203)
$23.88
Switch – Pressure
AC Parts Number: 2601203
OEM Number: 18-04307, 79PSL3-2
In stock
SKU: 2601203
Category: Normally Closed - High Pressure
| AC Parts Number | 2601203 |
|---|---|
| Air Source | 1437 |
| Application | Peterbilt Trucks |
| Cross Reference | 11-2657, 128141, 14-5450, 1437, 1711598, 18-03836, 2601203, 29-33138, 29-R6160, 6015118MX, 71R6125, 71R6160, 850-8125, 912-1108, ABP N83 318160, ABPN83318160, K301-390-1, MT1638, P93CAA-3606-1, P93CAA3606-01, PTAC1437, RD-5-8218-0P, RD-58218-0P, RD5-8218-0 |
| Dimensions | 6 × 4 × 4 in |
| Fitting Style | Metric |
| Fitting Thread Size | M10-1.25 |
| Height | 4 |
| Length | 6 |
| Make | Kenworth, Peterbilt |
| Model | 320 Series, 379 Series, 384 Series, 386 Series, 388 Series, 389 Series, 520 Series, T2000 |
| OEM Number | 18-04307, 79PSL3-2 |
| product name | Pressure Switch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Type of Operation | NC Open 290psi Close 210 psi |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Weight | 3 lbs |
| Wire Type | None |
| Year | 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015, 2019, 2020, 2021 |





