| Make | Freightliner, Western Star |
|---|---|
| Model | 4700 Series, 4900 Series, 5700 Series, All Series, Cascadia 113 Models, Cascadia 116 Models, Cascadia 125 Models, Cascadia 126 Models, Coronado - 108SD, Coronado - 114SD, Coronado - 122SD, Coronado - All Models, M2 – 106/112 Models |
| Year | 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 |
| OEM Number | 22-65771-000; 22-65771-001 |
| Cross Reference | 1440001, 20-22530, 304914, 75R9072, RD-5-14644-0P, 03-0632, 0520, 124253, 1401026, 140931, 140931NC, 140931NEW, 140931NIP, 1441001, 1441003, 197373, 198373, 2022530AM, 22-65770-000, 22-65770-001, 226577000, 2265770000, 300-3680, 300-3849, 3003849, 310-1706, 503-1262, 5405A, 5512984, 6512984, 7512984, C2787, CO1061CA, PTAC5405A |
A/C Compressor w/clutch
$479.00
Denso 10S15C 8 gr 163mm 12V
In stock
| AC Parts Number | 1401026 |
|---|---|
| Air Source | 5405A |
| Application | Freightliner Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 140mm, 163.5mm |
| Cross Reference | 1440001, 20-22530, 304914, 75R9072, RD-5-14644-0P, 03-0632, 0520, 124253, 1401026, 140931, 140931NC, 140931NEW, 140931NIP, 1441001, 1441003, 197373, 198373, 2022530AM, 22-65770-000, 22-65770-001, 226577000, 2265770000, 300-3680, 300-3849, 3003849, 310-1706, 503-1262, 5405A, 5512984, 6512984, 7512984, C2787, CO1061CA, PTAC5405A |
| Dimensions | 10 × 10 × 13 in |
| Engine | Cummins 6.7L, L9 |
| Factory Oil Charge | 130cc Oil |
| Fitting Port Position | Top |
| Fitting Style | Pad |
| Length | 10" |
| Make | Freightliner, Western Star |
| Manufacturer | Denso |
| Model | 4700 Series, 4900 Series, 5700 Series, All Series, Cascadia 113 Models, Cascadia 116 Models, Cascadia 125 Models, Cascadia 126 Models, Coronado – 108SD, Coronado – 114SD, Coronado – 122SD, Coronado – All Models, M2 – 106/112 Models |
| No. Comp. Cylinders | 10 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Notes | Replaces Valeo OEM Comp |
| O-Ring #1 | 140 |
| OEM Number | 22-65771-000; 22-65771-001 |
| Oil Type | ND8 PAG46 |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | NSS |
| Shaft Type | Splined shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 wire harness |
| Year | 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 |





