| Make | Freightliner, Western Star |
|---|---|
| Model | 114SD, 122SD, 4700 Series, 4900 Series, 5700 Series, Cascadia 125 Models, Cascadia 126 Models, M2 - 106/112 Models |
| Year | 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 |
| OEM Number | 22-75520-000 |
| Cross Reference | 1401402, 22-75520-000, 2275520000, 300-6700, 51634 |
AC Compressor – OEM
$561.10
Valeo DKS15DT Compressor
AC Parts Number: 1401402
OEM Number: 22-75520-000
Engine: DD13 or DD15
SKU: 1401402
Category: Compressors, SELTEC / VALEO, SELTEC / VALEO DKS15 series
| AC Parts Number | 1401402 |
|---|---|
| Air Source | 51634 |
| Application | Freightliner Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 163.5mm |
| Cross Reference | 1401402, 22-75520-000, 2275520000, 300-6700, 51634 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Engine | DD13 or DD15 |
| Factory Oil Charge | Check label instructions |
| Fitting Port Position | Top |
| Fitting Style | Pad – Sealing washers |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Freightliner, Western Star |
| Manufacturer | Valeo |
| Model | 114SD, 122SD, 4700 Series, 4900 Series, 5700 Series, Cascadia 125 Models, Cascadia 126 Models, M2 – 106/112 Models |
| No. Comp. Cylinders | 10 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | DD13 or DD15, Valeo Replacement |
| OEM Number | 22-75520-000 |
| Oil Type | PAG46 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 wire harness |
| Year | 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 |














Reviews
There are no reviews yet.