| Make | Volvo |
|---|---|
| Model | VHD Series, VN Series |
| Year | 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 |
| OEM Number | 85126010 |
| Cross Reference | 03-1608S, 124713, 1401439, 14SD4117, 14SD4117NC, 20-04117, 2004117, 21349570, 300-4739, 330-2411, 4117, 4117U1, 4286, 5385S, 7813080, 85147411, ACC3411, PTAC5385S |
NEW Original Sanden Compressor 4117, 4286, 6028 (1101345)
$297.50
Sanden SHD Comp 8 gr 130mm
AC Parts Number: 1101345
OEM Number: 85126010
Engine: VE D12 - L6, 12.1L
In stock
SKU: 1101345
Category: Sanden Compressors
| AC Parts Number | 1101345 |
|---|---|
| Additional Description | Super Heavy Duty – OEM |
| Additional Notes | |
| Air Source | 5385SK |
| Application | Volvo Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 130mm |
| Cross Reference | 03-1608S, 124713, 1401439, 14SD4117, 14SD4117NC, 20-04117, 2004117, 21349570, 300-4739, 330-2411, 4117, 4117U1, 4286, 5385S, 7813080, 85147411, ACC3411, PTAC5385S |
| Dimensions | 13 × 14 × 10 in |
| Diode Protection | Diode/Thermal Fuse |
| Engine | VE D12 – L6, 12.1L |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Horizontal |
| Fitting Style | Rear Pad O-ring, Volvo Off-Set |
| Head Type | WV |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Volvo |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | |
| Model | VHD Series, VN Series |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | VE D12 – L6, 12.1L |
| O-Ring #1 | 124 |
| O-Ring #2 | 129 |
| OEM Number | 85126010 |
| Oil Type | PAG100 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | NSS |
| Replacement Head Assy | 50011 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 |





