| Make | Mack |
|---|---|
| Model | Granite - GU models, Pinnacle - CH Models, Pinnacle - CX Models |
| Year | 2017, 2017- After 4/1, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 |
| OEM Number | 82768130 |
| Cross Reference | 1101460, 300-4753, 54751, 82768130 |
A/C Compressor w/clutch
$291.87
Sanden SHD Comp 8 gr 123mm
AC Parts Number: 1101460
OEM Number: 82768130
Notes: New style Volvo-Mack head
Engine: Cummins ISL
SKU: 1101460
Category: Sanden Compressors
| A-B Distance | 36.6 |
|---|---|
| AC Parts Number | 1101460 |
| Additional Description | Super Heavy Duty – OEM |
| Air Source | 54751 |
| Application | Mack/Volvo Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 123mm |
| Cross Reference | 1101460, 300-4753, 54751, 82768130 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | Yes |
| Engine | Cummins ISL |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Rear |
| Fitting Style | Pad Manifold |
| Head Type | 4670 |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Mack |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4751 |
| Model | Granite – GU models, Pinnacle – CH Models, Pinnacle – CX Models |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | Cummins ISL |
| Notes | New style Volvo-Mack head |
| OEM Number | 82768130 |
| Oil Type | PAG100-300cc |
| Other OE Sanden # | 4751 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | NSS |
| Replacement Head Assy | NSS |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Keyed shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Metripack with Diode |
| Year | 2017, 2017- After 4/1, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 |







Reviews
There are no reviews yet.