| Make | Sterling |
|---|---|
| Model | 9500 Series |
| Year | 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 |
| OEM Number | YH1462; F5RZ-19E561A; F5VY19E561A |
| Cross Reference | : ABP N83 318234, 11-0414, 128220, 14-5102, 1418, 176223, 207417, 2211002, 2215003, 2601198, 318234, 36486, 404420, 4379-RD5104430, 651061, 711021, 71R6255, 850-8710, 901245, 920-1338, 95BW-19E561AA, 95BW-19E56AA, 95BW1919E561A, 95BW19E561AA, ABP N83 318224, ABPN83318224, F5RZ-19E561A, F5VH-19E561AA, F5VY-19E561A, F6RZ-19E561AA, MC-1262, MT0444, PTAC1418, RDHRD5104430P, VST95BW19E561AA, YG-1462, YH-592 |
Low Pressure Cycling Switch – Normally Open (2601198)
$16.00
F5VY19E561A
AC Parts Number: 2601198
OEM Number: YH1462; F5RZ-19E561A; F5VY19E561A
In stock
SKU: 2601198
Category: Miscellaneous switches
| AC Parts Number | 2601198 |
|---|---|
| Additional Description | |
| Air Source | 1418 |
| Application | Ford/Sterling Trucks |
| Cross Reference | : ABP N83 318234, 11-0414, 128220, 14-5102, 1418, 176223, 207417, 2211002, 2215003, 2601198, 318234, 36486, 404420, 4379-RD5104430, 651061, 711021, 71R6255, 850-8710, 901245, 920-1338, 95BW-19E561AA, 95BW-19E56AA, 95BW1919E561A, 95BW19E561AA, ABP N83 318224, ABPN83318224, F5RZ-19E561A, F5VH-19E561AA, F5VY-19E561A, F6RZ-19E561AA, MC-1262, MT0444, PTAC1418, RDHRD5104430P, VST95BW19E561AA, YG-1462, YH-592 |
| Dimensions | 6 × 4 × 4 in |
| Fitting Style | Metric 12mm |
| Fitting Thread Size | Female M12 |
| Height | 4 |
| Length | 6 |
| Make | Sterling |
| manufacturer # | |
| Model | 9500 Series |
| Notes | |
| O-Ring #1 | |
| O-Ring #2 | |
| OEM Number | YH1462; F5RZ-19E561A; F5VY19E561A |
| product name | Pressure Switch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Type (Parts) | Accum Cycling Switch |
| Type of Operation | N.O. Off-25 psi On- 45psi |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Weight | 3 lbs |
| Year | 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 |

