| Make | Peterbilt |
|---|---|
| Model | 337 Series |
| Year | 2020 |
| OEM Number | K318-103; 137287 |
| Cross Reference | 03-3418, 0310, 10361641, 1101235, 124566, 13975-002, 1401117, 14SD4666, 14SD4666NC, 1521824, 20-10089, 2004090, 2010089, 2010209, 204666, 204879, 300-4478, 3004478, 330-2112, 330-2114, 3579878-C1, 3579878C1, 402876, 406046, 4094, 4666, 4666SAN, 50-5485, 501-298, 5095941, 525997, 54667, 5511580, 5707, 57702, 58702, 6511580, 7511580, 75R81502, 75R84472, 85100866, 967215, ABP N83 304187, ABP N83 304263, ABP N83 304596, ABP N83 304973, ABP N83 307973, ABP N83307973, ABPN83304187, ABPN83304263, ABPN83304596, ABPN83304742, ABPN83304973, ABPN83307973, C1164, E-801157, F69-6001-114, F69-6002-114, P318-103, P318103, PTAC54667, PTAC5707, RD-5-11326-0P, RD5113260P, RF999992563, RF999999495, TEM967215, ZGG705016 |
NEW Compressor Sanden model 4666, 4022 (1101235)
$369.00
NEW Original Sanden Compressor 4666 (1101235)
In stock
| AC Parts Number | 1101235 |
|---|---|
| Air Source | 5707 |
| Application | Multi Fit Applications |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 119mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 03-3418, 0310, 10361641, 1101235, 124566, 13975-002, 1401117, 14SD4666, 14SD4666NC, 1521824, 20-10089, 2004090, 2010089, 2010209, 204666, 204879, 300-4478, 3004478, 330-2112, 330-2114, 3579878-C1, 3579878C1, 402876, 406046, 4094, 4666, 4666SAN, 50-5485, 501-298, 5095941, 525997, 54667, 5511580, 5707, 57702, 58702, 6511580, 7511580, 75R81502, 75R84472, 85100866, 967215, ABP N83 304187, ABP N83 304263, ABP N83 304596, ABP N83 304973, ABP N83 307973, ABP N83307973, ABPN83304187, ABPN83304263, ABPN83304596, ABPN83304742, ABPN83304973, ABPN83307973, C1164, E-801157, F69-6001-114, F69-6002-114, P318-103, P318103, PTAC54667, PTAC5707, RD-5-11326-0P, RD5113260P, RF999992563, RF999999495, TEM967215, ZGG705016 |
| Dimensions | 13 × 9 × 10 in |
| Diode Protection | None |
| Engine | Paccar PX6 |
| Factory Oil Charge | 240cc Oil |
| Fitting Port Position | Horizontal |
| Fitting Style | Male Insert O-Ring #8 & #10 |
| Head Type | KC |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Peterbilt |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4666 |
| Model | 337 Series |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | Paccar PX6, Sanden SD7H15 Model 4666 |
| OEM Number | K318-103; 137287 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4391 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-3468 |
| Replacement Head Assy | 03-6540C |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 1 Wire Male Bullet |
| Year | 2020 |

