| Make | Navistar |
|---|---|
| Model | 4000 Series, 4300 Series, 5000 Series, 8000 Series, 9000 Series, Lonestar, Prostar |
| Year | 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2011 - Early, 2011 - Late, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 |
| OEM Number | 3547916C1 |
| Cross Reference | 1101198, 3615169C2, 54546, 03-0801, 031810, 0459, 10360211, 124477, 1401349, 1401426, 1406004, 14SD4815NEW, 194815, 20-04815, 2041762, 204815, 2602121-C91, 2602121C91, 2607956-C91, 2607956C91, 300-4377, 330-2380, 3547, 3547916-C1, 3547916C1, 3615169C2, 3628699-C1, 3628699C1, 3628699C2, 3628699C3, 3628699C4, 402065, 4382, 4546, 4815, 50-5051, 509617, 526352, 5347, 54382, 54546, 5511275, 638875, 6511275, 6811275, 7511275, 75R81772, 75R8752, 7811275, 966707, 966738, 975662, 97598, 98598, ABP N83 304299, ABP N83 304669, ABP N83 304993, ABPN83304299, ABPN83304669, ABPN83304993, C1670, CO2034CA, CO4815, E-801153, FLT4815Q, LE4815, PTAC54546, QP7H15-4815, RD-5-10496-0P, RD-5-11357-0P, RF999993181, RF999995911, RF999996292, TEM975662 |
NEW Original Sanden Compressor Direct Mount, 125mm PV6, International Truck, Navistar 4000-9000 series. Model No. 4546, 4815, 3547916C1 (1101198)
$329.00
Sanden STD Comp 6 gr 125mm
In stock
| AC Parts Number | 1101198 |
|---|---|
| Additional Description | Super Heavy Duty – OEM |
| Air Source | 5347 |
| Application | Navistar Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 125mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101198, 3615169C2, 54546, 03-0801, 031810, 0459, 10360211, 124477, 1401349, 1401426, 1406004, 14SD4815NEW, 194815, 20-04815, 2041762, 204815, 2602121-C91, 2602121C91, 2607956-C91, 2607956C91, 300-4377, 330-2380, 3547, 3547916-C1, 3547916C1, 3615169C2, 3628699-C1, 3628699C1, 3628699C2, 3628699C3, 3628699C4, 402065, 4382, 4546, 4815, 50-5051, 509617, 526352, 5347, 54382, 54546, 5511275, 638875, 6511275, 6811275, 7511275, 75R81772, 75R8752, 7811275, 966707, 966738, 975662, 97598, 98598, ABP N83 304299, ABP N83 304669, ABP N83 304993, ABPN83304299, ABPN83304669, ABPN83304993, C1670, CO2034CA, CO4815, E-801153, FLT4815Q, LE4815, PTAC54546, QP7H15-4815, RD-5-10496-0P, RD-5-11357-0P, RF999993181, RF999995911, RF999996292, TEM975662 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Engine | Fits ISX – L6, 14.9L |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Horizontal |
| Fitting Style | Rear Navistar Special Pad |
| Head Type | GWA |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Navistar |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4546 |
| Model | 4000 Series, 4300 Series, 5000 Series, 8000 Series, 9000 Series, Lonestar, Prostar |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 6 groove |
| Note | Fits ISX – L6, 14.9L |
| OEM Number | 3547916C1 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4815 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0606/02-1606 see note |
| Replacement Head Assy | 03-6555 |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Check clutch shaft type |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2011 – Early, 2011 – Late, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 |



