| Make | Navistar |
|---|---|
| Model | 4000 Series, 4300 Series, 4400 Series, 8000 Series, TerraStar |
| Year | 2008, 2009, 2010, 2011, 2011 - Early, 2011- Late, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 |
| OEM Number | 3628700-C2 |
| Cross Reference | 1101197, 3547917-C1, 3547917C1, # S19049, 03-0802, 030802, 10360281, 1065323, 1065354, 1065384, 124480, 1401388, 1401407, 1406005, 14SD4676, 20-04816, 2004676, 204816, 300-4378, 330-2384, 3628700-C1, 3628700C1, 3664395C1, 402066, 4483, 4544, 4816, 4816-6000, 48166000, 4C4Z-19703AA, 50-5052, 526353, 5348, 5511276, 638877, 639503, 6511276, 7511276, 75R81292, 7C4Z-19703A, 963646, 965977, 966008, 966038, 97599, 98599, ABP N83 304314, ABPN83304314, ACC3384, C1500, CO2141CA, E-801154, E-801352, RD-5-11250-0P, TEM963646, YCC414 |
NEW Original Sanden Compressor 4544, 4816, 3547917-C1, 3628700-C1 (1101197)
$309.00
Sanden STD Comp 8 gr 119mm
In stock
| AC Parts Number | 1101197 |
|---|---|
| Additional Description | QCC Super HD style Compressor |
| Additional OE Sanden # | 1027S4 |
| Air Source | 5348 |
| Application | Navistar Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 119mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101197, 3547917-C1, 3547917C1, # S19049, 03-0802, 030802, 10360281, 1065323, 1065354, 1065384, 124480, 1401388, 1401407, 1406005, 14SD4676, 20-04816, 2004676, 204816, 300-4378, 330-2384, 3628700-C1, 3628700C1, 3664395C1, 402066, 4483, 4544, 4816, 4816-6000, 48166000, 4C4Z-19703AA, 50-5052, 526353, 5348, 5511276, 638877, 639503, 6511276, 7511276, 75R81292, 7C4Z-19703A, 963646, 965977, 966008, 966038, 97599, 98599, ABP N83 304314, ABPN83304314, ACC3384, C1500, CO2141CA, E-801154, E-801352, RD-5-11250-0P, TEM963646, YCC414 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Engine | MaxxForce 7 – V8, 6.4L |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Rear |
| Fitting Style | Pad |
| Head Type | GWA |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Navistar |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | QP7H15-4544S |
| Model | 4000 Series, 4300 Series, 4400 Series, 8000 Series, TerraStar |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | MaxxForce 7 – V8, 6.4L |
| OEM Number | 3628700-C2 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4816 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | NSS |
| Replacement Head Assy | NSS |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Keyed shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire |
| Year | 2008, 2009, 2010, 2011, 2011 – Early, 2011- Late, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 |





