| Make | Sterling |
|---|---|
| Model | 9500 Series |
| Year | 2000, 2001 |
| OEM Number | ABPN83-304063 |
| Cross Reference | 1101176, 5326, 03-0601, 030601, 10362221, 124639, 1401120, 14SD4734, 14SD4734C, 14SD4734NC, 1521825, 20-04734, 2004734AM, 204734, 22-47692-000, 2247692000, 300-4582, 3004582, 330-3008, 402058, 4431SAN, 50-5265, 509614, 525991, 5511581, 57703, 58703, 618703, 6511581, 7511581, 75R81262, 75R84162, 85100870, 967216, A2247692000, ABP N83 304063, ABP N83 304563, ABP N83 304823, ABPN83304063, ABPN83304563, ABPN83304823, ACC3012, C2005, CO2221CA, E-801144, PTAC5326, RD-5-10262-0P, RD-5-11247-0P, RD5102620P, RD5112470P, RF999998181, SKI4431, TEM967216, ZGG705013 |
NEW Original Sanden Compressor 4477 (1101176)
$309.00
Sanden STD Comp 8 gr 119mm
In stock
| AC Parts Number | 1101176 |
|---|---|
| Additional OE Sanden # | 4734 |
| Air Source | 5326 |
| Application | Freightliner Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 119mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 1101176, 5326, 03-0601, 030601, 10362221, 124639, 1401120, 14SD4734, 14SD4734C, 14SD4734NC, 1521825, 20-04734, 2004734AM, 204734, 22-47692-000, 2247692000, 300-4582, 3004582, 330-3008, 402058, 4431SAN, 50-5265, 509614, 525991, 5511581, 57703, 58703, 618703, 6511581, 7511581, 75R81262, 75R84162, 85100870, 967216, A2247692000, ABP N83 304063, ABP N83 304563, ABP N83 304823, ABPN83304063, ABPN83304563, ABPN83304823, ACC3012, C2005, CO2221CA, E-801144, PTAC5326, RD-5-10262-0P, RD-5-11247-0P, RD5102620P, RD5112470P, RF999998181, SKI4431, TEM967216, ZGG705013 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | w/diode |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Horizontal |
| Fitting Style | Tube-O 1 x 14 |
| Head Type | MDA |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Sterling |
| Manufacturer | QCC |
| manufacturer # | 4431 |
| Model | 9500 Series |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| O-Ring #1 | |
| OEM Number | ABPN83-304063 |
| Oil Type | PAG100 |
| Other OE Sanden # | 4431 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0601 |
| Replacement Head Assy | 03-6534A |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard #15300002 |
| Year | 2000, 2001 |





