| Make | Freightliner, Western Star |
|---|---|
| Model | All Series, Cascadia 125 Models, Century Class, Columbia, Coronado - All Models |
| Year | 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 |
| OEM Number | SKI4802S |
| Cross Reference | 0844, 1101057, 14SD4108, 14SD4108NC, 14SD4108NEW, 14SD4802NC, 14SD4802NEW, 157505, 158505, 158568, 2004802, 2004802AM, 22-65770-000, 22-65917-000, 3004266, 4108, 5398, 5512717, 6512717, 7512717, 7812717, 975899, C2546, CO2295CA, SKI 4802S, SKI4381S, SKI4802S, TEM975899 |
NEW Original Sanden Compressor 4108, 4097, 4097E1, 4108U, 4802, 4802E (1101057)
$349.00
Compressor – Sanden 4097, 4097E1, 4108U, 4802, 4802E
In stock
| AC Parts Number | 1101057 |
|---|---|
| Additional Description | Super Heavy Duty – OEM |
| Air Source | 5398 |
| Application | Freightliner Trucks |
| Belt Type | Serpentine |
| Clutch Diameter | 140mm |
| Comp. Displacement (ci) | 9.5 cu.in. |
| Cross Reference | 0844, 1101057, 14SD4108, 14SD4108NC, 14SD4108NEW, 14SD4802NC, 14SD4802NEW, 157505, 158505, 158568, 2004802, 2004802AM, 22-65770-000, 22-65917-000, 3004266, 4108, 5398, 5512717, 6512717, 7512717, 7812717, 975899, C2546, CO2295CA, SKI 4802S, SKI4381S, SKI4802S, TEM975899 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Diode Protection | Diode/Thermal Fuse |
| Factory Oil Charge | 300cc Oil |
| Fitting Port Position | Top |
| Fitting Style | Freightliner PK Pad |
| Head Type | 4802 |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Freightliner, Western Star |
| Manufacturer | Sanden |
| manufacturer # | 4802 |
| Model | All Series, Cascadia 125 Models, Century Class, Columbia, Coronado – All Models |
| No. Comp. Cylinders | 7 cyl |
| No. of Grooves | 8 groove |
| Note | Genuine Sanden USA |
| Notes | Origanal Equipment Replacement |
| O-Ring #1 | |
| OEM Number | SKI4802S |
| Oil Type | PAG100 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R134a |
| Replacement Clutch Assy. | 02-0610S |
| Replacement Head Assy | NSS |
| Rotation | CW |
| Shaft Type | Long Key Shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Female Packard |
| Year | 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 |





