| Make | Freightliner |
|---|---|
| Model | Classic |
| Year | 2004 |
| OEM Number | ES210L-25334 |
| Cross Reference | 03-3200E, 03-3300, 125056, 1401200, 1402010, 20-10349, 300-1400, 300-7140, 301-1400, 304071T, 402028, 4379-RD5100290, 4379RD5100290, 50-1300, 5214, 5258, 526026, 75R7300, ABP N83 304071, ABP N83 304871T, ABPN83304071, ABPN83304871T, E-801516, ES210L-25334C, PTAC5214, PTAC5258, RD-5-10029-0, RD5100290P, RDHRD5100290P, ZGG705058 |
NEW YORK Compressor ES210L-25334, ABPN83304071, RDHRD5100290P (1401200)
$279.00
CCI Comp ES210L Slimline
AC Parts Number: 1401200
OEM Number: ES210L-25334
In stock
SKU: 1401200
Category: York Style ES 210 Slimline Series
| AC Parts Number | 1401200 |
|---|---|
| Air Source | 5258 |
| Application | Freightliner Trucks |
| Belt Type | w/o CLUTCH |
| Clutch Diameter | w/o CLUTCH |
| Comp. Displacement (ci) | 10 c.i. |
| Cross Reference | 03-3200E, 03-3300, 125056, 1401200, 1402010, 20-10349, 300-1400, 300-7140, 301-1400, 304071T, 402028, 4379-RD5100290, 4379RD5100290, 50-1300, 5214, 5258, 526026, 75R7300, ABP N83 304071, ABP N83 304871T, ABPN83304071, ABPN83304871T, E-801516, ES210L-25334C, PTAC5214, PTAC5258, RD-5-10029-0, RD5100290P, RDHRD5100290P, ZGG705058 |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Factory Oil Charge | 10 oz oil |
| Fitting Port Position | LH SUCTION |
| Fitting Style | Slimline connections |
| Head Type | SLIM LINE |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Freightliner |
| Manufacturer | T/CCI (York Style) |
| manufacturer # | ES210L-25334 |
| Model | Classic |
| Model & Parts | Classic 5258 |
| No. Comp. Cylinders | 2 cyl |
| Note | CCI Comp ES210L Slimline |
| O-Ring #1 | 128 |
| OEM Number | ES210L-25334 |
| Oil Type | PAG100 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Refrigerant Type | R12/R134a |
| Replacement Clutch Assy. | w/o CLUTCH |
| Replacement Head Assy | NSS |
| Rotation | CW/CCW |
| Shaft Type | Keyed shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | None |
| Year | 2004 |

