| Make | Freightliner, Western Star |
|---|---|
| Model | 114SD, 122SD, 4900 Series, All Series, Cascadia 113 Models, Cascadia 116 Models, Cascadia 125 Models, Cascadia 126 Models, Coronado - 132 |
| Year | 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 |
| OEM Number | 22-65772-000; 22-65772-001 |
| Cross Reference | 030633, 124257, 1401010, 1440003, 1441002, 197388, 198388, 20-22529, 2014670, 2022529, 2022529AM, 22-65772-000, 22-65772-001, 2265770001, 2265772000, 300-3682, 300-3851, 3003682, 3003851, 437230-0130, 4372300130, 4472801502, 471-3452, 4713452, 503-1260, 5031260, 50312603, 51416, 53-6146AP, 53-6146HD, A2265772000, C2786, CO1063CA |
NEW OEM DENSO COMPRESSOR 10S15C – 22-65772-000, 22-65772-001 (1401010)
$199.00
Denso 10S15C OEM 6 gr 163mm
In stock
| AC Parts Number | 1401010 |
|---|---|
| Air Source | 51416 |
| Application | Freightliner Trucks |
| Clutch Diameter | 163.5mm |
| Cross Reference | 030633, 124257, 1401010, 1440003, 1441002, 197388, 198388, 20-22529, 2014670, 2022529, 2022529AM, 22-65772-000, 22-65772-001, 2265770001, 2265772000, 300-3682, 300-3851, 3003682, 3003851, 437230-0130, 4372300130, 4472801502, 471-3452, 4713452, 503-1260, 5031260, 50312603, 51416, 53-6146AP, 53-6146HD, A2265772000, C2786, CO1063CA |
| Dimensions | 13 × 10 × 10 in |
| Engine | Cummins X15 & X12 |
| Factory Oil Charge | 130cc Oil |
| Fitting Port Position | Body Ports |
| Height | 10 |
| Length | 13 |
| Make | Freightliner, Western Star |
| Manufacturer | QCC |
| Model | 114SD, 122SD, 4900 Series, All Series, Cascadia 113 Models, Cascadia 116 Models, Cascadia 125 Models, Cascadia 126 Models, Coronado – 132 |
| No. Comp. Cylinders | 10 cyl |
| No. of Grooves | 6 groove |
| Note | Cummins X15 & X12 |
| OEM Number | 22-65772-000; 22-65772-001 |
| Oil Type | PAG46 |
| product name | A/C Compressor w/clutch |
| Replacement Clutch Assy. | NSS |
| Replacement Head Assy | NSS |
| Shaft Type | Splined shaft |
| Vehicle Type | Heavy Duty Trucks |
| Voltage | |
| Weight | 18 lbs |
| Wire Type | 2 Wire Metripak |
| Year | 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 |





